کد خبر : 183549
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 11:9
تعداد بازدید : 1388

افزایش هوش کودک با نوازش پدر و مادر

تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است.


تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است.

می خواهیم نیاز کودکان به نوازش را بررسی کنیم در این سنین اطفال نیاز به چه نوع مراقبت های روحی و احساسی دارند نیاز آن ها به توجه و محبت تا چه میزان است.

  • چند نوع نوازش داریم؟

نوازش انواع مختلفی دارد که سه دسته از عمده ترین آن ها شامل:

۱. نوازش های کلامی مانند ابراز محبت و تشویق و تحسین کودک

۲. نوازش های لمسی مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و لمس کردن کودک

۳. نوازش هایی از طریق زبان بدن مانند نگاه های محبت آمیز می شود.

  •   هر کودک چه مقدار به نوازش پدر و مادر خود احتیاج دارد؟


نوازش و محبت از لحاظ عاطفی روح و روان هر انسانی را می تواند به شدت تحت تاثیر خودش قرار دهد. وقتی صحبت از کودکان به میان می آید این تاثیر بسیار برجسته تر می شود چون رشد عاطفی و هوش هیجانی کودک را می تواند ارتقا دهد. اما در این مورد نمی توان معیار عددی داد که هر کودک نیاز دارد روزانه x مرتبه بوسیده شود یا در آغوش گرفته شود.

معیارهای مربوط به عواطف و رشد روانی افراد معیارهایی نسبی هستند که در افراد و شرایط مختلف متفاوت هستند و بیشتر مواقع افراط یا کمبود آنها قابل تشخیص است و شما به صورت غریزی می توانید آن را بسنجید.

  • نوازش روی سلامت جسمی کودکان چه تاثیری می گذارد؟


طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است. اهمیت این مساله تا جایی است که مواردی وجود دارد از کسانی که در کودکی نوازش دریافت نکرده اند و در بزرگسالی دچار خشکی در ناحیه نخاع شده اند.

تحقیق دیگری نیز در مورد کودکان بی سرپرست انجام شده که در آن دو گروه از نوزادان مورد مطالعه قرار گرفته اند؛ نوزادانی که بغل گرفته می شدند و حرف های محبت آمیز می شنیدند از لحاظ تغذیه و رشد شرایطی به مراتب بهتر داشتند در مقایسه با گروه دیگری از نوزادان که موقع شیر خوردن پرستارانشان، شیشه شیر را به دست خود نوزاد می دادند و با آنها حرف نمی زدند. این دسته از کودکان آسیب پذیری بیشتری داشتند و حتی از نظر جسمی دچار مشکل می شدند. یعنی سیستم ایمنی آن ها در مقابل بیماری ها ضعیف تر بود.

  • پدر و مادرها چگونه می توانند به وسیله نوازش در رشد هوش هیجانی کودک موثر باشند؟ 

بسیاری از افراد در ارتباط عاطفی ضعیف هستند نمی توانند ابراز احساسات کنند و عواطف خود را به زبان آورد. برای اینکه بچه ها از نظر رشد هیجانی و عاطفی بتوانند بهتر رشد کنند، توجه بیشتر والدین به آن ها مورد نیاز است. خیلی از پدر و مادرها اسباب بازی را جلوی بچه شان می گذارند و فکر می کنند همین که کودک با اسباب بازی اش سرگرم باشد، برایش کافی است. اما اگر شما موقع بازی کودک همراهش باشید و وقتی که او با اسباب بازی چیزی می سازد یا حرکت خلاقانه ای انجام می دهد همان موقع او را با تشویق کلامی یا بوسه و بغل حمایت کنید، روی رشد هوش فرزند شما بسیار تاثیرگذار است.

  • کودکانی که هوش هیجانی بالاتری دارند، چه ویژگی هایی دارند؟

هوش هیجانی کمتر به صورت موروثی منتقل می شود و بیشتر اکتسابی است. یعنی بچه ها تحت تاثیر رفتار والدین، محیط اطراف، ارتباط با همسالان و… این مهارت ها را کسب می کنند. یکی از محیط هایی که می توان تفاوت کودکان را در میزان هوش هیجانی مشاهده کرد محیط مدرسه است که در آن بعضی از کودکان بسیار عاطفی و حمایت کننده هستند و نسبت به دوستانشان محبت ابراز می کنند و احساس همدلی با دیگر کودکان دارند و در تشخیص غم و ناراحتی دیگران نیز مهارت دارد. اما در مقابل برخی از کودکان دچار ضعف ابراز احساسات یا تشخیص حالات مختلف عاطفی دیگران هستند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12