کد خبر : 182127
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 11:11
تعداد بازدید : 1055

تقویت هوش و حافظه اطفال با بیرون رفتن

بردن اطفال به پارک و شهر بازی بسیار مهم و ضروری است و می تواند ذهن آن ها را باز کند و موجب سلامتی و هوشیاری بیشتر آن ها شود.

 

بردن اطفال به پارک و شهر بازی بسیار مهم و ضروری است و می تواند ذهن آن ها را باز کند و موجب سلامتی و هوشیاری بیشتر آن ها شود فعالیت در هوای آزاد برای خردسالان بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود

پارک محل مناسبی برای بازی کردن کودکان امروزی است که در خانه های کوچک خود به نوعی محبوس شده اند.

دو ساعت به نیمه شب مانده و خیابان های محله کم کم خلوت می شوند اما در این ساعت که بچه ها باید کم کم برای خواب به ختخواب بروند. دو دختر بچــه در حالی که راکت بدمینتون دردست دارند با پدرشان به پارک محله می روند.

چراغ های پارک روشن است و جمعیت داخل آن هیچ نسبتی با خلوتی خیابان ها ندارند زن و مرد، دختر و پســر و پیر و جوان وقت را غنیمت دانســته اند و برای هواخوری ورزشــی یا صرف چای به پارک آمده اند.

پدر با چهره ای که خستگی از آن می بارید روی نیمکت پارک تکیه داده بود و بازی دخترانش را نظاره گر بود که در آن لحظه مردی دیگر از راه رسید و برای رفع خستگی در آن لحظه کنار او نشست و سر صحبت را با او باز کرد. پدر ابراز کرد که با تمام خستگی که در تمام طول هفته داشته است اما اخر هفته را برای فرزندان خود اختصاص داده تا آن ها انرژی خود را تخلیه کنند.

دوران کودکی دورانی است که با بازی کردن کودکان اطلاعات زیادی را کسب می کنند و افکارشان را بزرگ جلوه می دهد.

کودکان با بازی و تفریح هم با دنیای خارج و اجتماعشان آشنا شده و هم این کار باعث تخلیه شادی و انرژی آن ها به صورت علمی و بدون دغدغه می شود و این کار سبب می شود که شب تمام انرژی آن ها هدر و خسته به رختخواب می روند و صبح زود دیگر بیدار نمی شوند تا موجبات آزار و اذیت اهل خانه و همچنین همسایگان فراهم شود.

 آپارتمان سدی در برابر رشد مهارت کودک

این روند زندگی آپارتمان نشینی برای کودکان آفت کم تحرکی در آغاز زندگی به همراه دارد و این امر در فرایند رشد آن ها آسیب هایی به جسم و روح و همچنین روان فرزند دلبرشان وارد می نماید و همچنین آپارتمان محدودیت هایی را برای کودکان تحمیل می کند که آن هم از لحاظ روحی و روانی آنان را با مشکلات اساسی مواجه می کند و رشد جسمی شان را مختل می کند.

زندگی آپارتمان نشینی امروز با مقتضیات محرک جغرافیایی کودکان ما همخوانی ندارد زیرا طبیعت کودکان جست و خیز، دویدن و پریدن است اما به دلیل خانه های کوچک به صورت مظلومانه ای از زندان هایی به نام آپارتمان محبوس شده اند.

نبردن کودکان به پارک ظلم نابخشودنی

استفاده از فضای عمومی پارک با نظارت مستقیم والدین از اساسی ترین اقداماتی است که در حق این زندانیان کوچک باید انجام داد، تا کودکان معصوم با بازی در فضاهای عمومی و پارک ها به جست و خیز و تحرک بدنی بپردازند و تعلل و تأخیر در این امر خطیر سبب ظلم نابخشودنی در حق کودکان مظلوم است.

آشنا شدن کودکان با بازی های گروهی در بیرون

تفریح در پارک ها سبب می شود که کودکانمان با اجتماع و فضای آن آشنا شده و کارهای گروهی را فرا می گیرند و برای تحقق این امر باید والدین فرزندان را به پارک های سالم برده تا در کنار دیگر کودکان به بازی مشغول شوند.

فرزندان در محیط عمومی پارک با ابعاد ارتباط با دیگران، ارتباطات اجتماعی را می آموزند و برای خود دوستان برگزیده و با آن ها گفت وگو می نمایند که این پدیده فرایند جامعه پذیری را در آنان تقویت می کند.

خانه نشینی کودک مهارتش را ضعیف می کند

اگر کودکان ساعات فراوانی را در گوشه ای از اتاق سپری کند باعث ضعف در ایجاد ارتباط با دیگران شده که این امر سبب تضعیف مهارت ارتباطی کودکان می شود.

 مهارت دفاع از حقوق شخصی در ارتباط با دیگران تقویت پیدا می کند و این کار در صورتی که در گوشه ای از منزل بمانند، نتوانسته به عنوان عناصری موفق از حقوق شخصی خود دفاع کنند.

تخلیه انرژی سالم کودکان در بازی های گروهی

  کودکان از توانایی و انرژی فراوانی برخودارند که والدین باید به این انرژی توجه ویژه ای کرده تا به صورت مفید و سالم و همچنین دوست تخلیه شود که اگر والدین در تخلیه منطقی و اصولی انرژی ذخیره شده کودکان را یاری نمی دهد، آن ها را به ناچار در مسیری نامناسب برای انجام این کار قرار می گیرد و مرتکب رفتارهای غیرمتعارف می شوند.

 کودکی سن بازی کردن

این دوران، عصر بازی کردن است و سرگرمی بچه ها با اشکال مختلف بی جان سبب رشد و پرورش استعدادهای کودکان خواهد شد و آن ها را با رمز و راز زندگی اجتماعی آشنا می کند.

فرزندان از ۴ سالگی اجتماعی شده و رشد اجتماعی آن در گرو بازی های جمعی و گروهی است به طوری که طرز رفتار با اطرافیان و دیگران در همین بازی ها بوده و رشد اخلاقیشان و همچنین پارک بردن کودکان سبب می شد شناخت کودکان افزایش می یابد.

رشد استعداد در حیاط خانه های قدیمی

منازل امروزه برعکس قدیم که خانه ها بزرگ بود فرزندان در حیاط خانه بازی کرده و استعداد هایشان رشد می یافت ولی امروزه در آپارتمان های کوچک اجازه هیچ گونه فعالیتی را به کودکان نمی دهد و مهارت ها و توانایی های کودکان رشد نمی یابد.

هر چقدر بچه ها بازی کنند خلاقیت و ابتکارشان افزایش پیدا کرده و بازی های گروهی سبب می شود تا مهارت های فیزیکی و بدنی رشد پیدا کنند و حتی عضلات با همدیگر هماهنگ می شوند.

 سرکوب استعداد به وسیله بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای اغلب در خانه و مکان های خلوت انجام می شود به طوری که فرد در نهایت با یک نفر دیگر به مبارزه پرداخته و استعدادهای درونی و کودکانه شان پرورش نمی یابد و به خاطر اینکه طرز رفتار با دیگران را فرا نگرفته اند، در نوجوانی اجتماع زده و خجالتی می شوند.

بازی های رایانه ای به علت اینکه هر مرحله سخت تر از مرحله قبل می شوند، استرس زیادی را بر کودکان وارد می سازد و این کودکان متأسفانه در درازمدت از یک تیک عصبی اضطرابی برخوردار می شوند که نتیجه این بازی ها، پریشان خوابی و عدم تمرکز آن ها است.

دوری از فامیل نتیجه بازی های رایانه ای

زمانی که ارتباطات محدود می شود و منزوی شده و همین امر سبب دور شدن از فامیل را به همراه دارد، به طوری که در خانه ماندن سبب کاهش قابلیت های فردی و حتی اجتماعی خواهد شد.

گفتنی است انسان ها به صورت ذاتی اجتماعی بوده و قابلیت های مختلف شان در انجام کارهای اجتماعی بروز و پرورش می یابد و همین مهارت های زندگی شان در گرو فعالیت های مختلفی از جمله بازی با هم نوعان حتی در زمان کودکی است.

باشگاه خبرنگاران جوان

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12