کد خبر : 239254
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1397 12:34
تعداد بازدید : 794

چرا کودکان از دکتر می ترسند؟

مناسب ترین راه حل مسئله ترس دوران كودكى از ملاقات پزشكى، شناسايى ترس کودک از دکتر و گفتگوى زياد در مورد آن با كودك است.ترس یک واکنش هیجانی نسبت به چیزی است که در فرد احساس خطر ایجاد می کند. ترس در کودکان با بروز رفتارهای متفاوت بروز پیدا می کند که گاه به شکل فرار کردن، جیغ کشیدن، چنگ زدن، لرزش دست، تنگی نفس، عرق کردن، لکنت زبان، اختلال در گوارش، ناخن جویدن، شب ادراری و خشم بروز می کند. 

عکس العمل کودکان در مقابل دیدار با پزشک بسیار متفاوت است، یعنی برخی بسیار خجالتی و ساکت می‏شوند، جیغ می‏زنند، داد می‏کشند و می‏لرزند و تعداد اندکی می‏خندند. اولین و مهم ترین ریشه ترس کودک از پزشک، بخصوص در سنین دو تا سه سال ترس از جدایی از والدین است، چراکه کودک مفهوم جدایی را بدرستی درک نمی کند. دومین علت آن ترس از درد یا ناراحتی هنگام معاینه یا تزریق انجام شده از سوی پزشک است که خاطره آن در ذهن کودک باقی مانده است.

رفتار پزشک متخصص اطفال نیز در بروز و تشدید این نوع ترس در کودکان بسیار اهمیت دارد. یعنی رفتارهای خشک پزشک می تواند عامل تشدید اضطراب کودک در هنگام مراجعه به او تلقی شود. همچنین ناآگاهی کودک نسبت به جایی که می خواهد برود نیز بر تشویش او می افزاید.

کودکان بیمار ممکن است احساس گناه کنند، یعنی فکر ‏کنند کاری انجام داده ‏اند که باعث بیماری و دردشان شده و مستحق تنبیه هستند، اما والدین باید با زبان ساده و قابل درک با کودک، این احساس نامطلوب را از بین ببرند و تاکید کنند که او در بیمار شدنش نقشی نداشته و پزشک تنها شخصی است که می تواند دلیل بیماری کودک را بفهمد و بیماری را از بین ببرد.

والدین باید از کودکشان بپرسند که تصورشان از جایی که برای معاینه پزشک می روند، چیست؟ به این ترتیب کودک می تواند دلایل ترس و اضطراب خود را بیان کند. بخصوص مادران باید کودک را قبل از مراجعه به پزشک آماه کنند و شب قبل و حتی در راه مطب همه چیز را برایش توضیح دهند. ایجاد یک نگرش مثبت، مراجعه به پزشک را لذتبخش می کند.

به این منظور والدین می‏ توانند با گفتن جملاتی نظیر «ما امروز پیش پزشک می‏رویم که ببینیم تو چقدر رشد کرده‏ ای یا ببینیم که همه اعضای بدنت بدرستی کار می کند»، رفتن به مطب پزشک را موجه کنند.

بی شک وقتی کودک بیمار می شود، برخورد با او به توجه و صبوری بیشتری نیاز دارد. آنچه روان شناسان کودک بشدت بر آن تاکید دارند این است که والدین با خواندن داستان های مصور در ارتباط با کمک پزشکان مهربان به کودکان بیمار و معالجه آن ها، ذهن فرزند خود را برای مراجعه به پزشک در هنگام بیماری آماده کنند. زمانی که کودکان بدانند قرار نیست در مطب پزشک، هیچ اتفاق ترسناک و ناراحت کننده ای بیفتد، احساس راحتی می‏کنند و در واقع ترسشان از بین می‏ رود.

والدینی که به کودکشان آنچه را انتظار دارد می‏گویند، ریشه‏ های اعتماد او را نسبت به خود محکم‏تر می‏کنند. بر این اساس اگر ملاقات پزشک برای ارزیابی دوره‏ای سلامت کودک باشد، با آگاه سازی کودک، او بدون ترس و با آرامش به مطب مراجعه می کند.

اگر ملاقات پزشک برای تشخیص و درمان بیماری است نیز به کودک توضیح دهید که دکتر نیاز دارد برای کمک به وی آزمایشاتی را انجام دهد، اما زمانی که نیاز به واکسن زدن یا خون گرفتن باشد، به کودک بگویید که آمپول کمی درد دارد و خیلی زود اثرش از بین می رود. اگر کودک به آنچه توقع دارد رسیده باشد ترسش کاهش می یابد.

متاسفانه پزشکان حاذق مطب های بسیار شلوغی دارند. در چنین شرایطی حتی با وجود داشتن وقت قبلی دوره انتظار در مطب طولانی می شود، اما چنین انتظاری برای کودک عاملی است برای آن که خسته و بر ترس و اضطرابش افزوده شود.

در چنین شرایطی بهتر است که والدین با برنامه ریزی دقیق این دوره انتظار را به حداقل برسانند. از آن مهم تر، والدین باید در انتخاب پزشک کودکشان علاوه بر تخصص و توانایی به رفتار نرم، صبورانه و کودک پسند او توجه و دقت داشته باشند.

پيشنهادات ذيل براى كمك به كودك شما ارائه شده تا بر ترسش از پزشك غلبه كند.

- اول از همه ، پزشكى را انتخاب كنيد كه بچه‏ ها را دوست داشته باشد.

- در مورد مراجعه به پزشك با كودك‏تان صحبت كنيد. سعى كنيد با استفاده از وسايل پزشكى دكتر رفتن را تجربه نماييد.

- هرگز ، هرگز ، هرگز نگوييد « اگر بچه بدى باشى، دكتر به تو آمپول مى‏زند. » تهديدهاى ديگر را نيز با استفاده از لفظ پزشك به كار نبريد ، زيرا كودك بايد بداند آمپول زدن تنبيه نيست.

- ملاقات‏ هاى مقدماتى با پزشك ترتيب دهيد تا اضطراب كودك كاهش يابد.

- آشنايى با مطب و پزشكى كه كودك مى‏تواند با آن احساس راحتى كند ، بسيار اهميت دارد.

 

منابع: سیمرغ، جام جم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12