کد خبر : 238743
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1397 14:21
تعداد بازدید : 1189

سرگرمی خانگی برای تقویت هوش و خلاقیت کودکان

بازی یکی از مهم ترین اجزای زندگی کودک است و به هیچ بهانه ای نباید از زندگی بچه ها حذف شود.


با برنامه ریزی هدف دار و صحیح، فضایی طراحی کنید که فرزندتان بتواند لذت و تنوع در محیط خانه را تجربه کند. لازم است کمی خلاقیت به خرج دهید و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، زمان فراغت کودک را پر کنید. در اینجا به چند نمونه از سرگرمی های ساده خانگی اشاره می کنیم:
 با همکاری تمام افراد خانواده و مشارکت بچه های کوچک، آشپزی کنید. پختن کیک و کلوچه، پیتزای سبزیحات و آش ازجمله غذاهای مناسب است. بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه، در آشپزخانه به چه ها سخت نگیرید و تمیز کردن آشپزخانه را بگذارید برای بعد.
 • به انجام کارهای هنری بپردازید. کودکان این کارها را دوست دارند. کاغذ و وسایل نقاشی در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید داستانی بنویسد و آن را نقاشی کند. برای جذابیت بیشتر، می توانید نقاشی گروهی بکشید (بر روی یک مقوای بزرگ با کمک هم نقاشی کنید.)
 • نمایش عروسکی اجرا کنید. شخصیت های داستان می توانند عروسک های فرزندتان یا نقاشی هایی که کشیده و دور آن را بریده اید باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان، بیشتر در ذهن کودک باقی می ماند.
 •  لباس های قشنگ بپوشید و عکس های یادگاری بگیرید.
 • بازی های سرگرم کننده و دسته جمعی انجام دهید. مثلاً همه باهم پازل درست کنید، یا از یکی از بچه ها بخواهید دربارهٔ یکی از اشیای اتاق بدون ذکر نام آن توضیح دهد و سپس از بقیه بچه ها بخواهید حدس های خود را در این باره روی کاغذ بنویسند و به کودکی که درست پاسخ داده فرصت دهید دفعه بعد او درباره یک شیء توضیح دهد. می توانید بیست سؤالی بازی کنید و توضیحات را در قالب سؤال از هم بپرسید.
 • بچه ها را یک جا جمع کنید و برایشان قصه بگویید. می توانید قصه ای جدید یا قصه های مورد علاقه آن ها را تعریف کنید.
 • بازی با سایه ها برای بچه ها لذت بخش است. چراغ های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.
 • می توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و در روزهایی که مجبورید چند ساعت در خانه بمانید، از فرزندتان بخواهید یکی از آن ها را انتخاب و تماشا کند.
 • بچه ها را تشویق کنید اتاق شان را مرتب کنند: معمولاً بچه ها علاقه ای ندارند که اتاق شان را تمیز کنند، اما شما می توانید این کار را برایشان جذاب کنید. مثلاً زمان بگیرید که چقدر طول می کشد تا اتاق شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاقشام مرتب شد، برای آن ها جایزه ای در نظر بگیرید و تشویق شان کنید.
 • با کمک بچه های خودتان خمیربازی درست کنید: می توانید یک فنجان آرد، یک سوم فنجان آب و یک دوم فنجان نمک را باهم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم آب یا آرد به میزان کم اضافه کنید تا غلظت آن طوری شود که به راحتی بتوان با آن اشکال مختلف ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از این خمیر، بچه ها می توانند به راحتی بازی کنند و شکل های مورد علاقه شان را بسازند و بعد از خشک شدن، آن ها را رنگ کنند.
 • بچه ها نقاشی با انگشت را دوست دارند می توانید خمیرهای رنگی درست کنید تا با آن نقاشی برجسته آماده کنند. برای تهیه این خمیر؛ نصف فنجان نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کنید. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا دو مرتبه به جوش بیاید. خوب آن را به هم بزنید و وقتی شفاف و کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید و پودرهای رنگی به آن اضافه کنید. وقتی این خمیر خنک شد، بچه ها می توانند با آن نقاشی کنند.
 • از بچه ها بخواهید تمام عروسک های ریز و اسباب بازی های کوچک خودشان را یک جا جمع کنند و بعد با همه آنها یک شهر کوچک بسازند.
 • چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هرکدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می دهد. می توانید باهم آهنگ بزنید و شعر بخوانید.
 •  آلبوم های عکس را بیاورید و باهم عکس ها را ببینید و دربارهٔ خاطرات آن باهم صحبت کنید.
 • خاطرات قدیم خانوادگی را برای بچه ها تعریف کنید و به آن ها بگویید وقتی بچه بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می دادید و چه طور خودتان را سرگرم می کردید.
 •  از بچه ها بخواهید یک شغل انتخاب کنند. مثلاً پزشک، پرستار، معلم یا آتش نشان شوند و شما هم نقش بیمار یا شاگرد آنها را بازی کنید.
 • بچه ها بازی با حباب را خیلی دوست دارند. می توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب بازی کنید.
 • بدلیجات و لوازمی را که قدیمی شده، در جایی نگه دارید و از بچه ها بخواهید با ترکیب آن ها وسایل تزیینی جدید درست کنند. این کار به خوبی بچه ها را سرگرم می کند.
 • مهارت های لازم را به بچه ها بیاموزید. کمی خیاطی به آن ها یاد بدهید. مثلاً به آن ها یاد بدهید، اگر دکمه لباس شان کنده یا جورابشان پاره می شود، چه طور آن را بدوزند.
 • از آن ها بخواهید به یکی از افراد خانواده، دوستان یا معلم شان نامه دوستانه بنویسند.
 • در کتابخانه اتاق فرزندتان انواع کتاب های داستانی، رمان، تخیلی، نوار و سی دی های قصه بگذارید. طبق برنامه ای نامحسوس، فرزند شما می تواند کتابدار کتابخانه خودش شود. زمانی را در هفته به قصه گویی، تخیل پردازی و کتابخوانی اختصاص دهید تا معلومات و دانش فرزندتان افزایش یابد.
 • چنان چه مایل هستید در تابستان ساعتی را برای آموزش به فرزندتان اختصاص دهید، آموزش را خودتان برعهده بگیرید. زمانی را در روز به آموزش زبان، کامپیوتر، قرآن، شنا، نقاشی، شطرنج و... اختصاص دهید تا شاهد پرورش قدرت بیان و خلاقیت فرزند خود باشید.
 • تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی سلامتی بچه ها را تضمین می کند. بنابراین اختصاص دادن ساعتی در هفته به این امر مفید خواهد بود. در منزل می توان حرکات کششی و جهشی ساده را انجام داد. حتی می توانید ساعتی را در حیاط منزل با فرزندتان پیاده روی کنید تا سلامتی قلب و عروق شما و فرزندتان تضمین شود. اگر حیاط ندارید، برای عصرگاه یک برنامه پیک نیک به یکی از بوستان های اطراف منزل بچینید.
 • شاید در طول سال قصد داشته اید کاردستی زیبایی با همکاری فرزندتان برای تزیین اتاقش تهیه کنید، ولی زمان کافی نداشته اید. تعطیلات تابستان بهترین وقت است. با توجه به نوع چیدمان اتاق فرزندتان، چند کاغذ رنگی، چسب و قیچی و انواع ماژیک تهیه کنید. در گوشه ای از اتاق روی دیوار، کلاژ فصل تابستان یا شخصیت کارتونی مورد علاقه اش را تهیه و نصب کنید. به عنوان مثال روی کاغذهای رنگی تصویر دلخواه را ترسیم و با ماژیک های رنگی، آن را تزیین کنید. سپس آن را برش بزنید و در محل مورد نظر نصب کنید.
 • با چند تکه چوب و تخته سه لایی، می توانید اشکال ساده و زیبایی با ابتکار و خلاقیت خود و فرزندتان تهیه کنید. یک چارچوب ساده با چند تکه چوب، به عنوان قاب عکس یا استفاده از چند قطعه چوب و مقوا برای ساخت جعبه ای برای خودکار رومیزی، وسایل جالب و ساده ای هستند که اوقات فراغت کودک را به خوبی دلنشین می کنند.
 • با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی های فکری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش های عملی ابتدایی در خانه می تواند بهترین سرگرمی برای پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد.
 • طرحی ساده، مانند ستاره یا دایره را با چاقوی تیزی بر روی هویج یا سیب زمینی خام ببرید و درآورید و با مالیدن مقداری رنگ بر روی آن ها و زدن آن ها بر کاغذ یا پارچه، نقش ها و طرح های تکراری چاپی درست کنید.
 • مقداری زرورق را مچاله کنید و با آن «زیورآلات» درست نمایید. به وسیله قیچی زیگزاگ، زرورق را به شکل نوار با کناره های زیگزاگ ببرید و نوارها را به یکدیگر بچسبانید تا زنجیره های کاغذی براق ساخته شود.    منابع: کودکان طلایی، جام جم آنلاین 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12