کد خبر : 238715
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1397 11:54
تعداد بازدید : 853

راهکارهایی برای جلوگیری از فریاد زدن بر سر کودکان

فریاد کشیدن بر سر کودکان موجب ترسیدن آنان از والدین خود می شود و به کودکان کمک نمی کند تا عواقب رفتار خود را متوجه شوند.


وقتی بحث بین شما و فرزندتان بالا می گیرد، مهم است که محترمانه بماند و در مقابل هم انتظار احترام داشته باشید. اینجا چند نکته درباره  مهارت های ارتباطی سالم را بررسی می کنیم.

1.  وقفه ایجاد کنید.

از درگیری دور بمانید و بلافاصله صحبت نکنید. خروج از موقعیت تنش زا به هر دوی شما فرصتی برای آرام شدن می دهد. برخورد کردن با رفتار بد کودکتان، هنگامی که هر دوی شما آرام هستید، موثرتر است.

2. صبرکنید.

زمانی صبر کنید و درباره واکنشتان فکر کنید.  شما ممکن است بخواهید 10 دقیقه، 2 ساعت و یا شاید یک روز صبر کنید. بدین ترتیب شما و کودکتان، هر دو زمانی برای فکر کردن به حادثه ای که ممکن است بسیار جزئی بوده باشد، دارید و در نتیجه داد و فریاد کردن ضروری نیست.

3.آرام باشید.

هنگامی که از سر کار یا خرید بر می گردید، کودک شما ممکن است بی تاب باشد، اما ادامه دهید. خودتان را بشویید، نوشیدنی بخورید، خودتان را جمع و جور کنید و سپس با کودکتان مواجه شوید. در نهایت کودک شما یاد می گیرد که باید صبر کند و شما هنگامی که آماده بودید، به او توجه خواهید کرد.

4. برنامه ریزی کنید.

درباره این که چگونه به جای فریاد زدن بر سر کودکتان به جهت تکالیف ناتمام و یا بازی های کامپیوتری اش برخورد کنید، فکر کنید. ابتدا برنامه ریزی کنید که چگونه خودتان را آرام کنید و سپس با او صحبت کنید. به یاد داشته باشید که موقعیت می تواند کنترل شود و راه حل آن فریاد زدن نیست.

5.محرک ها را شناسایی کنید.

پی بردن به این که چه رفتارهای کودکتان شما را ناراحت می کند، کار دشواری نیست. درباره چگونگی مقابله با آن رفتارها فکر کنید. شاید کودک شما نوشیدنی اش را کف آشپزخانه ریخته باشد، به جای آن که با فریاد زدن فوراً واکنش نشان دهید، به کودکتان اجازه دهید که نوشیدنی اش را تمام کند و سپس او را به آشپزخانه فرا خوانید و به او نوشیدنی ریخته شده را نشان دهید و به او بگویید ممکن بود لیز بخورید و آسیب ببینید و همچنین ممکن است میکروب های زیادی در آن ناحیه پرورش یابند. بهترین راه این است که با یک دستمال یا حوله کف زمین را پاک کنید و به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد، پس به او اجازه دهید که این کار را خودش تمام کند.

6. اعضای خانواده را درگیر کنید.

با همسرتان و سایر اعضای خانواده درباره رفتار کودکتان گفتگو کنید. آن ها به شما کمک خواهند کرد و از شما حمایت می کنند. شما به این کار نیاز دارید.

7. راه هایی را جهت کاهش استرستان ابداع کنید.

یک دوش آب گرم گرفتن یا نوشیدن یک قهوه داغ به همراه شیرنی و یا فریاد زدن در کمد. هر آن چه را که فوراً استرس شما را کاهش می دهد، انجام دهید. این کار سبب می شود، انرژی های مضر به سمت چیزهای دیگر برود.

8. انتظاراتتان را کاهش دهید.

اگر شما احساس می کنید که تقریباً همیشه فریاد می زنید، پس شاید شما انتظارات بیش از حدی از کودکتان دارید. یک کودک، کودک است و هیچ چیز نمی تواند او را از کودکی اش دور کند. لذا مراحل رشدی کودکتان و آن چه را که برای او مناسب است، درک کنید.

9. زمانی را صرف خودتان کنید.

اگر شما مراقب خودتان باشید، زندگی متعادلی خواهید داشت. به اندازه کافی زمانی را صرف استراحت و خواب خود کنید. خوب بخورید، به سینما بروید و با دوستانتان تعامل کنید. این کارها به شما انرژی می دهد.

10.به عقب برگردید.

هنگامی که از دست کودکتان عصبانی هستید، به یاد آوردن عکس ها و خاطرات شیرین کودکتان، شما را آرام می کند. این روش همچنین این احساس را در شما به وجود می آورد که کودکتان چقدر کوچک و ضعیف است و شما نباید بر سر او فریاد بزنید.

11. راهکار داشته باشید.

هنگامی که کودکتان در خانه، مدرسه، فروشگاه و ... است، امنیت او را تامین کنید. برخی راهکارهایی که شما انتخاب می کنید، زندگی شما و کودکتان را راحت و آسان می کند.

12. ورزش کنید.

اجازه دهید خستگی ها و ناکامی ها با ورزش کردن از بدن شما خارج شود. پیاده روی کنید و اجازه دهید انرژی های منفی از شما دور شود. این کار همچنین به کاهش وزن شما کمک می کند.

13.حالت برعکس را در نظر بگیرید.

فریاد زدنِ ” صداتو برای من بلند نکن! ” زمانی که با کودک خود بحث می کنید ممکن است او را گیج کرده و اوضاع را بدتر کند. به جای آن ، این را امتحان کنید:

هر چه صدای او بلندتر شد، لحن ملایم تری استفاده کنید تا او را نرم تر کنید. این نشان می دهد که بالا بردن صدای شما راه حلی برای حل مشکلات نیست و می تواند باعث شود هر دوی شما احساس آرامش نکنید. اگر کودک شما با آهنگ صدا و لحن صدا مشکل دارد، پس از اینکه تنش رفع شد، می توانید به این نکته اشاره کنید که رویکرد ملایم تر تان چگونه به شما کمک می کند.

14.مثل وقتی سوزن تان گیر کرده،  باشید!

گاهی هیچ جایی برای مذاکره وجود ندارد. در این موارد، از یک لحن آرام و قاطع استفاده کنید و به آرامی آنچه را که از فرزندتان انتظار دارید تکرار کنید:

” امروز خبری از تلویزیون نیست!”

مهم نیست که چه واکنشی نشان می دهد ، درست همان جمله را بارها تکرار کنید. در نهایت پیغام شما شنیده می شود. این ممکن است به خصوص برای کودکانی که مشکل به خاطر سپردن یا توجه به قوانین دارند مفید باشد.

15. دعوت به بحث کنید.

زمانی که امکان مذاکره وجود دارد، عبارات ویژه ای می توانند دعوا را  به یک بحث تبدیل کنند:

” چی می شد اگه ۲۰ دقیقه با گوشی بازی کنی، بعد بری سراغ جمع کردن اتاقت؟ ”

” می تونیم تلاشمون رو بکنیم که… ”

” حاضری برای یک هفته این رو به من بدی و بعد ببینی چه اتفاقی می افته؟ ”

“دوست دارم بدونم شما فکر می کنید بهترین زمان برای خوردن یک لیوان شیر در هر روز کی هست ؟ ”

16. مثبت و مستقیم باشید.

مهم است که دقیقا بدانید چه می خواهید و استفاده از نام کودک هنگام دادن دستور ، توجه او را جلب کرده و پیام شما را شخصی تر می کند. به جای آنکه بگویید :

” ایکس باکس به تمام خانواده تعلق دارد ! ”

بگویید:  ” اشکان، من ازت می خواهم که همین حالا نوبت رو به برادرت بدی.”

17. آن را جالب کنید.

آیا می توانید این وضعیت را با یک حماقت کوچک آرام کنید ؟ به جای فریاد زدن بر سر کودک پریشان ، تا بنشیند و شما دندان هایش را مسواک بزنید ، سعی کنید خلاقانه و با شوخی او را وادار کنید:

” زود، زود ، سارا، من کرم ها ی دندوناتو دارم می بینم و باید بیرون بکشمشون. اوه، هیولای شیرینی هم هست ! ”

” اگه لازم نباشه بهتون یاد آوری کنم که میز را بچینید، شما می توانید این هفته هر شب انتخاب کنید چه دسری درست کنم.

 

منابع: منبع: being the parent، ده گام برای فریاد نزدن

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12