کد خبر : 238432
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1397 10:15
تعداد بازدید : 1443

دغدغه های والدین

دغدغه تربیت فرزند، پدر و مادر را نسبت به فررزندان خویش مسئولیت پذیر می کند، آن ها را به کسب آگاهی درباره تربیت فرزند وا می دارد و مانع از دست دادن فرصت ها برای تربیت فرزند می شود.


واقعیت این است که نمی توان گفت پدر و مادرها هیچگاه درباره هر لحظه از زندگی فرزندشان نگرانی ندارند. اما برخی از این نگرانی ها رایج تر بوده و در صدر تمامی دلمشغولی ها قرار دارند.

4 ترس و دغدغه رایج والدین درباره فرزندان

1.انتظارات از فرزندان

کم نیستند پدر و مادرهایی که شب ها از فکر و خیال اینکه شاید در آینده فرزندشان نتوان فرصت های تحصیلی مناسبی داشته باشد یا از فرصت های شغلی به خوبی استفاده نکند، از خواب میپرند یا خواب خوبی ندارند. در واقع این ترس را باید در صدر تمامی نگرانی هایی دانست که والدین درباره آینده کودکانشان دارند.

در این شرایط والدین تلاش میکنند که از همان دوران طفولیت، ذهن کودکشان را تقویت کرده و از هر ابزاری برای آموزش بهتر به فرزندشان استفاده کنند. در نتیجه خرید انواع اسباب بازی های فکری و سرگرم کننده که جنبه آموزشی نیز داشته باشند در صدر فهرست خرید والدین قرار میگیرد. اما این تصمیمی منطقی به نظر نمیرسد.

والدین باید ذهن کودک را درگیر بازی های فکری و خلاقانه کنند. آن ها باید از همان تعداد محدود اسباب بازی هایی که در خانه وجود دارد برای تقویت ساختارهای ذهنی کودک استفاده کنند تا خلاقیت نهفته اش شکوفا شود.

2.افراد غریبه، عوامل تهدید بالقوه

دلمشغولی والدین در برخی موارد آنچنان جدی میشود که حتی ممکن است تصور کنند که در آینده فردی به فرزندشان حمله ور شده و اقدام به قتل وی کند! اینکه چنین ترسی در بالای این فهرست قرار دارد چندان هم جای تعجب ندارد. پدر و مادر همواره نگران سلامت فرزندشان هستند.

والدین میتوانند کارهای زیادی برای حفظ سلامت جسمی و روانی کودکشان انجام دهند. آن ها باید سعی کنند خود را تا حد امکان به کودک نزدیک کرده و با برقراری پل های ارتباطی میان خود و او، از حال و روش فرزندشان با جزئیات زیاد مطلع شده تا بتوانند در مواقع لزوم به او کمک کنند.

  در چنین وضعیتی کودک احساس نزدیکی چشمگیری با والدین خود پیدا کرده و هر فاکتور آزاردهندهای را پیش از آنکه به بحرانی فراگیر تبدیل شود با آن ها درمیان میگذارد. همچنین به والدین توصیه میشود که آموزش های بهداشتی لازم را به کودکشان ارائه کنند تا او در مواقع لزوم بتواند از آن ها برای حفظ سلامت عمومی خود استفاده کند.

3.حوادث، جراحات و تصادفات

ترس از وقوع تصادف و مجروح شدن کودک در حین عبور از خیابان یا بازی با دوستان از جمله ترس های رایجی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول نگاه میدارد. این نوع نگرانی همواره وجود داشته و مربوط به دوره زمانی خاصی نمیشود.

ارایه آموزش های لازم به کودکان در زمان تردد در خیابان و مکان های مشابه از جمله اقداماتی است که نرخ مرگ و میر و جراحات ناشی از تصادفات در کودکان را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.

4.  چاقی و اضافه وزن کودکان

والدین می توانند تأثیر بسزایی در روند شکل گیری ساختار بدنی فرزندشان داشته باشند. هیچ کس به اندازه پدر و مادر در جریان نحوه تغذیه کودک قرار ندارد. بدون شک داشتن رژیم غذایی مناسب که حاوی گروه های متنوع غذایی باشد در کنار تحرک بدنی لازم، برگ برنده والدین در داشتن فرزندانی سالم محسوب می شود.

برای اینکه والدین بتوانند تأثیر لازم را بر کودکشان بگذارند، بیش از هر چیز باید از خود شروع کنند. کودک به آن ها نگاه میکند و اگر والدین توجه لازم به نحوه تغذیه داشته باشند و در عین حال انجام حرکات ساده ورزشی در طول هفته را جزئی از برنامه هایشان قرار دهند آنگاه میتوان از کودکان هم انتظار داشت که آن ها نیز از این روند تبعیت کنند. یادمان نرود که کودکان در هر حال به والدین خود نگاه کرده و از آن ها در انجام کارهای مختلف الگوبرداری میکنند. اکر فکر میکنیم کاری درست است و باید انجام شود، اول باید از خودمان آغاز کنیم.

 

 

منابع: نی نی سایت، شبکه قرآن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12