کد خبر : 238427
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1397 13:31
تعداد بازدید : 1359

بلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس به ظاهر شدن زودهنگام علائم بلوغ جسمی و هورمونی گفته می شود.


بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ در دخترها به طور متوسط از10 تا 12 سالگی و در پسرها از 11 تا 13 سالگی شروع می شود و در دخترها تا 16-15 سالگی و در پسرها تا 18-17 سالگی ادامه می یابد. البته به طور متوسط ممکن است در دخترها کمی بیش از یک سال زودتر شروع شود.

بلوغ مرحله ای از رشد و تکامل انسان است که کودک را از طفولیت به بزرگسالی می رساند. در این مرحله از زندگی، غدد جنسی فعال می شوند و شروع به ترشح می کنند و در دختر و پسر علائم متفاوتی را پدید می آورند. در دخترها بلوغ با جوانه زدن پستان شروع می شود و سپس رویش موهای تناسلی (الگویی متفاوت با پسرها دارد) و زیربغل اتفاق می افتد. این روند با بزرگ شدن رحم و تخمدان ها ادامه می یابد و در پایان با عادت ماهیانه تکمیل می شود. بلوغ پسرها نیز به ترتیب با بزرگی بیضه ها و آلت و پیدایش مو در ناحیه تناسلی، زیربغل، بدن، صورت، ضخیم شدن صدا و عضلانی شدن بدن همراه است. در این بین رشد طولی بدن در هر 2 جنس همچنان ادامه می یابد.

کودکان در 3-2 سال اول زندگی، رشد قدی سریع تری دارند. این رشد در سنین بین 4 تا 10 سال، تقریبا 6-5 سانتی متر در سال است و در بلوغ، با جهش قدی ایجاد شده که این میزان در دخترها به6 تا 8 و در پسرها به 8 تا 10 سانتی متر در سال می رسد. با توقف رشد قدی، بلوغ پایان می یابد. رشد قدی در دختران بعد از جهش آهسته تر شده و تا 3-2 سال بعد از عادت ماهیانه ادامه می یابد ولی این زمان در پسرها طولانی تر است.

اگر اولین علامت بلوغ در پسرها قبل از 9 سال و در دخترها قبل از 7 سال (گاهی 8 سال را هم در نظر می گیریم) بروز کند، بلوغ زودرس محسوب می شود. البته این اعداد در نژادهای مختلف متفاوت است. در تحقیقاتی که در تهران انجام شد، این رقم در دخترها 7 سال و 5 ماه بود. البته بلوغ زودرس حتما باید به وسیله پزشک تایید شود.

بلوغ زودرس در کودکان ممکن است مشکلات جسمی و روحی زیادی دربرداشته باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

۱. کوتاهی قد

۲. مشکلات رفتاری

۳. فعالیت های جنسی در سنین پایین تر

۴. استرس

۵. خطرات دیگر

برخی مطالعات نشان از ارتباط میان بلوغ زودرس در دختران و افزایش اندک خطر ابتلا به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی دارد. با این حال شواهد کاملا مشخص نیستند. برای اثبات این ادعا تحقیقات زیادی باید انجام شود.

نکاتی که باید والدین به یاد داشته باشند

نگران شدن درباره ی بلوغ زودرس کودک تان کافی نیست! شما به عنوان پدر و مادر باید علائم بلوغ زودرس را جدی بگیرید. این علائم باید توسط متخصص غدد کودکان مورد بررسی قرار بگیرند.کودکان و والدین نباید به بلوغ زودرس به چشم یک بیماری ترسناک نگاه کنند.علائمی که ممکن است علائم بلوغ زودرس در نظر گرفته شود، اغلب به این اختلال ربطی ندارند و خودبه خود حل می شوند.بسیاری از کودکانی که علائم بلوغ زودرس دارند، هم از لحاظ پزشکی، هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ اجتماعی سالم هستند و مشکلی ندارند.

عوامل موثر در بلوغ زودرس:

اضافه وزن

پول توجیبی زیاد

سیگار کشیدن مادر

علاقه ی زیاد به حمام

مصرف گوشت زیاد

تماشای زیاد تلویزیون

نبود پدرمنابع: شبکه سلامت، دکتر سلام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12