کد خبر : 237321
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 15:26
تعداد بازدید : 3668

تاثیر مهارت های حرکتی در مهارت های شناختی و تقویت هوش کودکان

مهارت های حرکتی درشت در رشد شناختی و مهارت های حرکتی ظریف در انجام فعالیت های روزانه کودکان اهمیت فراوانی دارد.

مهارت حرکتی چیست؟

از دویدن ماراتن تا دندان مسواک زدن همه این فعالیت ها با مهارت حرکتی درگیر هستند.

مهارت های حرکتی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: مهارت های حرکتی درشت و مهارت های حرکتی ظریف یا دست ورزی.

تعریف مهارت های حرکتی درشت:

 مهارت های درشت حرکتی شامل حرکت های بزرگی که کودک شما به کمک بازو، ساق پا، پا و یا کل بدن دارد مثل سینه خیز رفتن، دویدن، پریدن، لی لی رفتن، جامپینگ حیوانات، جامپینگ توپی، انواع توپ ها، ترمپولین ها، اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی و... است. بدیهی است، بازی هایی که در بیرون از خانه انجام می شوند، معمولا بهترین نوع بازی ها برای تقویت مهارت های حرکتی درشت و جلوگیری از اضافه وزن می باشند. اسباب بازی هایی نیز وجود دارند که مهارت های حرکتی درشت را تقویت می کنند.

تعریف مهارت های حرکتی ظریف:

شامل فعالیت های کوچکتری است، مهارت هایی که ماهیچه های کوچک مانند دست و انگشتان را درگیر می کنند. مانند: دست دراز کردن، چنگ زدن، گرفتن اشیا کوچک، پیچاندن در بطری و...

نکته مهم:

مهارت های حرکتی ضعیف فقط شامل انگشت و پا نمی شود. وقتی از لب یا زبان برای چشیدن طعم ها و یا لمس کردن اشیا استفاده می شود این هم مهارت حرکتی ظریف یا دست ورزی است.

این ۲ مهارت اغلب در کنار یکدیگر در مهد کودک ، پیش دبستانی و یا سال اول دبستان رشد و توسعه داده می شود.ولی در هر سنی درخور اهمیت بوده و والدین می توانند با انجام فعالیت های حرکتی درشت و ظریف کمک به توسعه این توانایی در کودکان کنند.زیرا در رشد کودکان اهمیت به سزایی داشته و باید تقویت شوند.

راهکارهای تقویت مهارت های حرکتی ضعیف:

فعالیت هنری

کارهای هنری یک راه خلاقانه برای تقویت دست ورزی هستند. وقتی کودکان پیش دبستانی با مداد شمعی یا ماژیک طراحی می کنند، با قیچی برش می زنند، خمیر بازی می کنند، کاغذ را پاره می کنند تا خرده شده و در کلاژ یا خمیر کاغذ استفاده کنند و دوخت و دوز با نخ و سوزن انجام می دهند، این ها همه کمک به کسب دست ورزی می کند.(می توانید انواع فعالیت های هنری و کاردستی را در سن کودکان ۲ تا ۵ سال در اینجا مشاهده کنید.)

بازی های مهارت حرکتی ظریف:

بچه ها دوست دارند با تغیر شکل بازی ها دست ورزی را تمرین داشته باشند.مثلا بازی ماهیگیری یک بازی محبوب از این دسته است.در حالی که چوب ماهیگیری را با یک دست نگه داشته اند سعی می کنند ماهی اسباب بازی را گیر بیندازند(هماهنگی بین چشم و دست).بازی جور کردن رنگ ها با گوش پاکن و بازی دنبال کردن مسیر آهنربایی و بازی ماز با آهنربا و بازی مهندسی با خمیر بازی و بازی مهندسی با جعبه خالی چند نمونه از بازی هایی برای تقویت دست ورزی در کودکان هستند.

راهکارهای تقویت مهارت های حرکتی درشت:

توپ بازی

فعالیت هایی با توپ به رشد مهارت حرکتی درشت کمک می کند.کودکان در توپ بازی یاد می گیرند چگونه تعادل خودشان را بر روی یک پا حفظ کنند وقتی با پای دیگر بر روی توپ لگد می زنند. پرت کردن توپ هماهنگی دست ها را تقویت می کند.تعدادی آجر بر روی هم بچینید و از کودک تان بخواهید با ضربه زدن به توپ آجر ها را بریزد.

بازی های مهارت حرکتی درشت:

رشد مهارت حرکتی درشت را در غالب یک بازی در آورید.مثلا بازی تمرین حیوانات ، بازی تقلید کردن و بالشت بازی(جزییات بیشتر این بازی ها را با کلیک بر روی آنها مشاهده کنید).بازی های حرکتی بیشتر را اینجا ببینید.

بازی موانع

بازی موانع هم یک راه شاد و سرگرم کننده برای توسعه مهارت حرکتی درشت است.از هر چیزی برای ایجاد مانع در بازی می توانید استفاده کنید حلقه هولاهوپ یا کارتن خالی … و بچه ها باید از روی مانع ها پریده و یا سینه خیز از زیر آن ها رد شوند.

تمرینات و فعالیت های تقویت کننده ی مهارت های حرکتی درشت در کودکان

۱- بازی های عمومی که در خارج از خانه انجام می شود مانند دویدن٬ پریدن٬ جست و خیز کردن٬ دوچرخه سواری کردن

۲- انجام بازی های سازماندهی شده مانند ژیمناستیک که در باشگاه ها انجام می شود.

۳- پریدن از روی موانعی مانند میله٬ حلقه٬ طناب و سکوهای کوتاه

۴- پریدن از چپ به راست و از عقب به جلو و برعکس

۵- در فاصله ی کم توپ را گرفتن و رفته رفته فاصله را افزایش دادن

۶- انجام مهارت های توپی٬ پرتاب کردن توپ٬ شوت کردن٬ دریبل کردن توپ از بین موانع و ...

منابع: به تویز، شید شاد

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12