کد خبر : 236668
تاریخ انتشار : 11 فروردین 1397 19:32
تعداد بازدید : 2396

کودکان و سبزی کاری

کودکان عاشق کشف کردن چیزهای عجیب و بازی در طبیعت هستند. از این رو آن ها عاشق کشت در گلدان یا باغچه می شوند.


سبزی کاری یک سرگرمی فوق العاده برای کودکان است. کاشت سبزیجات به دلیل نحوه کاشت آسان و سرعت رشد آن ها یک راه فوق العاده برای آموزش باغبانی و مصرف ارگانیک محصول برای کودکان است. کاشت اکثر سبزیجات بسیار آسان است و نیاز به مراقبت بسیار کمی دارند. شما می توانید در حیاط خود و یا تراس خانه و یا حتی یک گلدان کوچک برای کودکان بستری مناسب جهت کاشت سبزیجات مهیا کنید. برای اطلاع از نحوه آموزش کاشت سبزی به کودکان با ما همراه باشید.

کودکان عاشق کشف کردن چیزهای عجیب و بازی در طبیعت هستند. از این رو آن ها عاشق کشت در گلدان یا باغچه می شوند. کودکان در سنین ۳ تا ۴ سالگی می توانند سبزی کشت کرده و از آن ها نگهداری کنند. آن ها واقعا از این که سبزی های کاشته شده برای غذا به کار برده می شوند احساس سربلندی و غرور می کنند.

ابتدا نام سبزی هایی که آن ها در غذا استفاده می کنید رو به کودکان آموزش داده و بذر یا قلمه و یا نشاء اون رو برای کودک تهیه کنید. ظرف یا محیط کشتی که برای کودک انتخاب می کنید حتما باید کوچک و جمع و جور باشد. مقدار اندکی بذر یا نشا برای کاشت در گلدان یا یک گوشه از باغچه که برای کودکتان مشخص کردید برای شروع کافی است. فراموش نکنید فضای بزرگ کودکتان را خسته می کند. فضای کوچک باعث تفریح و بازی برای کودک می شود. موقعیت مکانی باغچه کودکتان را نزدیک به باغچه خودتان یا نزدیک خودتان قرار بدهید تا کودک اگر سوالی یا صحبتی با شما دارد بتواند با شما در میان بگذارد.

 برای کاشت سبزی چی نیاز داریم؟

     بذر شاهی، تربچه یا جعفری

    گلدان مناسب کاشت سبزی (پهن با عمق کم)

    خاک مناسب

    کود مناسب مانند کمپوست

    مکانی با نور مناسب؛ مثلا پنجره ای که رو به جنوب یا شرق باشد

 روش کاشت سبزی

 بذرهایتان را داخل آب ولرم بریزید و حدود یک روز بگذارید خیس بخورند. وقتی متورم شدند یعنی آماده کاشت هستند.

 دو سوم گلدان تان را با مخلوطی از خاک و کمپوست پر کنید.بذرهایتان را با فاصله ی مناسب روی خاک بپاشید. اگر بذرها را به خصوص بذر تریچه را نزدیک به هم بپاشید، سبزی هایتان جای کافی برای رشد نخواهند داشت.

 روی بذرهایتان یک لایه نازک خاک بریزید. مثلا اگر قطر بذرتان ۲ میلی متر است، لازم است روی آن ۲ میلی متر خاک بریزید. اما گلدان را پر نکنید. گلدان تان جای آبیاری هم باید داشته باشد.

 گلدان تان را چند روز اول در سایه قرار دهید تا سبزی ها جوانه بزنند. بعد آن را پشت پنجره قرار دهید. بهتر است پنجره ای که انتخاب می کنید به سمت جنوب یا شرق باشد تا سبزی خوردن هایتان آفتاب بیشتری دریافت کنند.

 به گلدان تان آب بدهید. آب را آرام گوشه ی گلدان بریزید تا سطح خاک را بپوشاند. اگر آب را یک دفعه بریزید ممکن است خاک و بذرها جابه جا شوند. تقریبا هر روز به سبزی هایتان آب بدهید. خاک گلدان نباید مدت زیادی خشک بماند، و گرنه سبزی ها به سرعت پژمرده می شوند. آب زیاد هم ریشه هایشان را خراب می کند.

 بسته به نور و شرایط نگهداری، سبزی هایتان بعد از چند روز جوانه می زنند و تقریبا بعد از دو هفته می توانید آن ها را بخورید. حواستان باشد شاهی و جعفری را از ریشه نکنید. اگر هر بار آن ها را از ساقه بچینید، بعد از مدتی ساقه های نو رشد خواهند کرد.

نکته:

اجازه به کودک و بزرگ شمردن کودک برای کاشت سبزیجات، پرورش و مراقبت از آن ها باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودک و افزایش اطلاعات عمومی کودک در رابطه با طبیعت می شود. کودک شما سرگرمی شاد و سالم را انجام می دهد . همچنین سبزیکاری برای کودک به جز سرگرمی باعث پرورش فکر و توانایی های کودک در آینده می شود.

 

منابع: فرزند پرتال، آموزک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12