کد خبر : 217070
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1396 11:43
تعداد بازدید : 2179

آموزش تفکر انتقادی به کودکان

نحوه استفاده از تفکر انتقادیتفکر انتقادی توانایی حل مسائل با بکاربردن دلیل و برهان است و اینکه بتوانید در یک بحث نواقص را شناسایی کنید.شما هر زمانیکه که درآمدتان را حساب کتاب می کنید از تفکر انتقادی استفاده کرده اید.


تفکر انتقادی یک رفتاری است که در ابتدا باید آموزش و تمرین داده شود.


مرحله ۱

از کودک تان بخواهید نقل قول نویسنده ای را در مورد مسئله ای که بیشتر با آن آشنا است، بخواند.(حداقل ۲ بار این نقل قول را بخواند)


مرحله ۲

با طرح سوالات آسانی سعی کنید درک کودک تان را از این نقل قول امتحان کنید.در مورد رویدادهایی که رخ داده و اینکه چرا فکر می کند این رویدادها اتفاق افتاده است ، بپرسید.در مورد مقایسه شخصیتهای داستان سوال کنید و بخواهید برایتان توضیح دهد که این شخصیتها از چه لحاظ شبیه هم بودند و از چه لحاظ با هم متفاوت بودند.


مرحله ۳

حالا بخواهید یک خلاصه ای از نقل قول برایتان شرح دهد.این خلاصه باید خیلی کوتاهتر از نقل قول اصلی باشد.این باعث می شود که شما یک امتحانی از درک و فهم کودک تان در مورد نقل قول داشته باشید.


مرحله ۴

حالا زمان امتحان است.سوالاتی که مستقیم در متن نقل قول نبوده از کودک تان بپرسید.باید بتواند با استدلال به نتیجه ای برای پاسخ دادن به سوال شما برسد.یک روش برای این منظور این است که از کودک تان بخواهید سمت و منصب نویسنده را با توجه به عنوان مرتبط پیدا کرده و دلیل بیاورد.


مرحله ۵

آیا تابحال کودک شما پاسخی از نویسنده دیگری در مقابل نویسنده اصلی نقل قول، خوانده است.از او سوال کنید با کدام نقطه نظر موافق و یا مخالف است و چرا.و بعد بخواهید در طرفداری از نقطه نظری که مخالفش است،بحث کنید.


این تمرین توانایی کودک شما را در ارزیابی و داوری کردن تقویت می کند.


مرحله ۶

به کودک تان مسئله ریاضی بدهید تا حل کند.برای اینکه به حل مسائل ریاضی علاقمندتر شود بهتر است از مسائلی که در طول روز با آنها در تماس است، استفاده کنید.بعنوان نمونه چگونه می توانیم تعداد زیادی اجناس حراج زده شده را در صورت امکان با مقدار مشخصی پول خریداری کنیم وقتیکه هر جنس بطور متفاوت حراج زده شده است.


این تمرین مهارت فکری تحلیلی کودک تان را تقویت می کند.


مرحله ۷

با فرزندانتان بازی گفتگوی سقراطی کنید. در این بازی ، یک نفر در مورد موضوعی جبهه گیری می کند و نفر دیگر مانند یک وکیل سوال هایی میپرسد تا نقطه های ضعف و تناقض نفرِ اول را روشن کند. در ادامه، دو نفر نقش های خود را جابجا میکنند. طبق نظریه فیلسوف ریچارد گرلیکو ” این بازی سقراطی دانش آموزان را با هیجانی بیشتر در گیر یاد گیری می کند.“منبع : شید شاد


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12