کد خبر : 216670
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1396 8:44
تعداد بازدید : 1326

نقاشی و شخصیت کودک

درک و فهم نقاشی های کودک برای والدین و مربیان بسیار لازم است.
بزرگ سالان می توانند با برقرار کردن روابط دوستانه با کودک از اون بخواهند برایشان درخت، حیوان، خانه، یک شخص، خانواده، خودش یا هر چه را که در مورد علاقه اش هست یا از آن می ترسد یا یک رویا را ترسیم کند، بی آن که چیزی را به او تحمیل کنند. البته برای تعبیر نقاشی های یک کودک باید از تعداد زیادی از نقاشی ها و اطلاعات دقیق زندگی کودک کمک گیرید.


1- شکل آدم


در نقاشی کودکان اگر شکل آدمک در مجموع هماهنگ باشد، احتمال زیادی وجود دارد که کودک کاملاً سازگار باشد. اگر برعکس آدمک در اندازه کوچک یا در گوشه ای از کاغذ کشیده شده باشد، به معنای این است که کودک خود را کم ارزش و از دیگران پایین تر می داند.


اگر در نقاشی دست و بازو را نکشیده باشد بیانگر احساس ناامنی است.


کودکانی که آدم هایی با اندازه بزرگ رسم می کنند، خود را بالاتر از بقیه می دانند و زود رنج و حساس هستند. کودکان پرخاشگر، جزئیات صورت را به حد اغراق آمیزی بزرگ رسم می کنند، در حالی که کودکان خجالتی، جزئیات را از نظر می اندازند و فقط دایره صورت را ترسیم می کنند.


کودکان ضعیف و درون گرا اغلب برای آدمک پا نمی گذارند یا او را به حالت نشسته نقاشی می کنند. بالاتنه اگر لاغر و باریک باشد، مشخص کننده این است که کودک از اندام خود راضی است یا از چاق و بزرگ شدن می ترسد.


2- نقاشی کودکان


هم سن و سال: در این نوع از کودک درخواست می شود که خود را در میان کودکان هم سن بکشد اگر کودک در این نقاشی خود را در میان گروه یا کنار دایره کشیده باشد، معانی مختلف پیدا می کند. ناسازگارها اغلب خود را در محدوده خارجی گروه یا تنها می کشند، در حالی که کودکان سازگار خود را در میان گروه هم سن و سال نقاشی می کنند.


3- خانه


در نقاشی کودکان، خانه بیش از هر چیز دیگری دیده می شود. خانه نماد پناهگاه و هسته اصلی خانواده است که ممکن است مورد علاقه یا تنفر کودک باشد. در سنین پنج تا هشت سالگی کشیدن خانه هایی که در ورودی آن از بقیه جدا مانده و نیز دیوارهای بلند نشانگر خجالتی بودن کودک است بعد از هشت سالگی نشانگر خود کوچک بینی و تنهایی و در نوجوانی و در نوجوانی نشانگر شرم و حیا زیاده از حد است. در خانواده هایی که پدر و مادر از هم جدا شده اند کودک معمولاً خانه را به دو قسمت تقسیم می کند و دو در ورودی برای آن می گذارد.


اگر خانه به شکل قصر به منزله پناهگاه مطلوب است و یا برعکس اگر به شکل زندان باشد، نماد فشار خانوادگی است.


4- کوچه


اگر کودک دچار مشکل باشد، کوچه که محلی برای ارتباط با دیگران است را به صورت پیچ و خم دار می کشد. به طور کل کوچه نماد فرار و گریز است. کودکان شاد خیابان های عریض و باز می کشند، ولی کودکانی که دارای خانواده ای گسسته و ناهماهنگ هستند، معمولاً در نقاشی های خود کوچه های متعدد که در یک نقطه تلاقی می کنند، ترسیم می کند.


5- درخت


برای تجزیه و تحلیل نقاشی درخت باید سه قسمت آن را مشخص کرد (ریشه، تنه، شاخه ها و برگ ها). ریشه که در زمین فرو رفته نماد فشارهای غریزی است. و پرثبات ترین و مشابه ترین عامل به خود کودک می باشد. بنابراین بیانگر مشخصات دائمی و عمق شخصیت اوست. شاخه ها و برگ ها نشانگر ارتباط کودک با دنیای خارج است. اگر درخت برگ های زیاد و درهم داشته باشد، نشان دهنده این است که کودک در خود فرو رفته است و آمادگی تغییر و تحول را ندارد، ولی درختی که شاخه های آن هر کدام به سویی کشیده شده اند نمایانگر حساسیت شدید کودکی است که مسائل را به سادگی می فهمد و می تواند با محیط سازگار شود.


6- خورشید


در بیشتر نقاشی های کودکان خورشید وجود دارد و تصویر آن نشان دهنده ی خوشحالی و گرما و بنا به نظر پژوهشگران نماد پدر مطلوب است. وقتی رابطه بین کودک و پدر خوب باشد، خورشید همیشه به طور کامل در حال درخشیدن است و اگر این طور نباشد، خورشید در پشت کوه یا قوسی در افق دیده می شود.


اگر کودک از پدرش بترسد، خورشید را به رنگ قرمز تند یا سیاه در می آورد.


 

نقاشی خانواده


1- فاصله بین اشخاص در نقاشی: اگر کودک، خود را در کنار اعضای خانواده خود بکشد، نشانگر انس و الفت میان اعضای خانواده است.


2- برجسته کردن اشخاص: در بیشتر نقاشی هایی که کودکان از خانواده ترسیم می کنند، همیشه یک شخصیت اصلی وجود دارد که کودک بیشترین بار احساسی خود را چه به صورت عشق و ستایش، چه به صورت ترس و دلهره روی او مستقر می کند. این شخصت اصلی غالباً قبل از دیگران کشیده می شود. این شخص گاه نفراول از سمت چپ کاغذ است.نویسنده : محمد کریمی لویه – کارشناس علوم تربیتی

منتشر شده در ماهنامه کودک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12