کد خبر : 213579
تاریخ انتشار : 24 تیر 1396 13:19
تعداد بازدید : 1292

چگونه کودکی شاد داشته باشیم؟

شاد بودن حق هر کودکی است
شما به عنوان پدر و مادر بزرگترین سرمایه گذار برای تربیت کودکی شاد و سر زنده هستید. تا به حال شده از خودتان بپرسید برای این پروژه عظیم چقدر سرمایه گذاری کرده اید؟


 والدین سالم مساوی با فرزندانی شاد
در جامعه امروز ما اکثر والدین براى مراقبت و پرورش فرزندان خود زحمات زیادى متقبل مى شوند. با کوچک تر شدن خانواده ها، فاصله ها از هم زیادتر شده است. کمتر کسى مى تواند از مادربزرگ، پدربزرگ یا دیگر اعضاى فامیل براى نگهدارى بچه ها کمک بگیرد. در نتیجه مسئولیت زیادى بر دوش پدران و مادران امروزى قرار دارد. والدین باید به همه نیازهاى کودکان از قبیل سرگرمى، بازى، تحصیلات، غذا، پوشاک، بهداشت و همچنین مسائل عاطفى و معنوى او توجه کنند. مادرانى که فقط به خانه دارى و بچه دارى مشغول هستند، از این که نمى توانند با اقوام معاشرت یا بادوستان تفریح کنند، گله مندند. در این میان وضعیت مادران شاغل حادتر است. آنچه مسلم است این که تلاش و فعالیت زیاد، انسان را خسته، حساس و زودرنج مى کند و سلامت او را به خطر مى اندازد و سرانجام به جایى مى رسد که ادامه راه برایش دشوار مى شود. در این هنگام باید به والدین خاطرنشان کرد که آن ها نیز مانند هر انسان دیگرى باید بیشتر مراقب خود باشند. فقط در این صورت است که مى توانند وظایف خود را به خوبى در مقابل فرزندانشان انجام دهند ضمن آن که این خواست فرزندان ماست که والدینى شاد و سالم داشته باشند.


روش هاى مؤثر بر شادى
یکى از مهمترین هدایایى که والدین و مربیان مى توانند به فرزندانشان بدهند، امکان شاد زیستن و شاد بودن است. براى شاد بودن نیازى به ثروت و دارایى فراوان نیست بلکه مى توان با ساده ترین و پیش پاافتاده ترین وسایل وامکانات کودکان را شاد کرد. براى این کار بهتر است شرایط لازم براى موفقیت آن ها را فراهم کنیم.
براى پرورش کودکان موفق و شاد والدین مى توانند روش هاى ساده اى را به کار گیرند:
۱. بازى و جست و خیز کردن با فرزندان موجب مى شود که نیروى استقامت و پایدارى در کودکان افزایش یابد. جنب و جوش داشتن و ورزش کردن، فشار روانى را کاهش مى دهد و این امکان را براى بچه ها فراهم مى کند که با تنفس هاى عمیق و دم و بازدم، هواى لازم را به ریه ها برسانند.


۲. کارهایى همچون لطیفه گفتن، با صداى بلند خندیدن، خواندن داستان هاى طنز و خنده دار، زمزمه کردن ترانه هاى شاد که صداى خنده کودکان را بلند مى کند، تأثیر فراوان بر جسم و بدن آن ها برجاى مى گذارد و موجب مى شود که فشار روانى کاهش پیدا کند و اکسیژن بیشترى به بدن برسد. در این شرایط کودکان مى توانند با روحیه بالاترى به حل مشکلات بپردازند.


۳. آموزش کمک کردن و حمایت کردن از وظایف مهمى است که اولیا در این باره برعهده دارند. هر کودکى براى این که احساس ارزشمندى کند، نیازمند داشتن حس تعلق نسبت به گروهى است که در آن زندگى مى کند. اهداى وسایلى از طریق کودکان به بچه هاى مستمند مى تواند حس همدردى و تعاون نسبت به انسان هاى دیگر را در آنان رشد دهد و فرصتى براى ابراز آن را فراهم کند.


۴. کشف استعداد درونى فرزندان، گوش کردن به آهنگ ها و موسیقى اصیل و کلاسیک موجب رشد مغزى کودک مى شود. علاوه بر آن نقاشى، خوشنویسى، نواختن یک ساز ساده موسیقى، اجراى یک نمایشنامه کوچک یا هر فعالیت هنرى دیگر مى تواند زندگى کودک را غنى سازد و حس ارزشمندى و اعتماد به نفس را در او بیدار کند.


۵. لبخند زدن بهترین قوت قلب براى فرزندان است و به آن ها نیروى دوباره اى مى بخشد. طبق عقیده روان شناسان هر کودک براى کسب قواى روزانه اش به ۴ بار، براى افزایش انگیزه به ۸ بار و براى رشد و نمو جسمانى به ۱۶ بار در آغوش کشیده شدن احتیاج دارد.


۶. گوش کردن فعالانه به صحبت هاى فرزندان، احساس شادى و شعف در آن ها به وجود مى آورد زیرا با این کار آن ها احساس ارزشمندى مى کنند. باید به خاطر داشت که اگر امروز کودکان از والدین بى توجهى ببینند، در آینده براى درد دل کردن و راهنمایى خواستن به سراغ آن ها نخواهند رفت.

منبع: روزنامه ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12