کد خبر : 204573
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1395 11:57
تعداد بازدید : 1959

کسب و کار خلاقانه کودکان (بخش دوم)

یکی از مهارتهای کلیدی که هر کودکی باید آنرا بیاموزد، کسب درآمد است. در آموزش آن خلاق باشید.در بخش قبلی به دلایل آشنایی کودکان با مقوله کسب و کار و پول پرداختیم  و به روشهایی برای آشنا کردن کودک با مشاغل گوناگون اجتماع اشاره کردیم.

روش های بسیار زیادی وجود دارد که کودک را بطور مستقیم وارد کسب و کار کرد، اما اگر متد اتخاذ شده طوری باشد که بتواند توسعه فکری کودک را سبب شود و تفکر خلاق کودک را به کار بیندازد، از اثربخشی بالاتری برخوردار است.

چند بازی خلاق برای آشنایی با مفهوم پول

- پولهای واقعی اعم از سکه و اسکناس را  به کودک نشان دهید و در مورد ارزش ریالی هر کدام توضیح کوتاهی دهید. سپس یک بازارچه از اسباب بازی های کودک درست کنید و روی هر کدام یک برچسب قیمت بزنید. بازی فروشنده - خریدار  را با هم اجرا کنید و سعی کنید از اعداد و پول واقعی برای خرید استفاده کنید. عباراتی مثل چانه زدن و تخفیف گرفتن را به کار ببرید. این بازی خلاقیت کلامی کودک را نیز توسعه می دهد.

- مفهوم کارت اعتباری یا عابر بانک را برای او به شکل ساده توضیح دهید و همان بازی قبلی را این بار با کارت انجام دهید. از کلمات دستگاه ای تی ام ، رسید ، خودپرداز، و ... استفاده کنید تا کودک آنها را بشنود.

- به همراه فرزندتان به فروشگاه های محله خود بروید و خرید کنید. اجازه دهید او پول خریدها را پرداخت کند یا کارت بکشد. موقع خرید قیمت جنس ها را برای او بخوانید و از کلمات گران، ارزان، مقرون به صرفه استفاده کنید.

کاسبی راه بیندازید.

یک راه پرورش خلاقیت در کودکان این است که به آنها اجازه دهید شغل های کوچکی را برگزینند و کسب درآمد را تجربه کنند. با شغل داشتن آنها به شیوه های جذب مشتری، نحوه فروش بهتر، راههای افزایش درآمد و ... فکر خواهند کرد و در نتیجه مهارت حل مساله در آنها رشد می کند. از طرف دیگر لذت پول در آوردن و تلاش برای افزایش درآمد آنها را به ترفندهای خلاقانه ای هدایت می کند، که همین خلق ایده های جدید راه توسعه خلاقیت را باز می کند.

راههای خلاقانه کسب درآمد

- در جلسه خانوادگی از فرزند خود بپرسید که چه راههایی برای کسب درآمد در ذهن دارد. یک دفترچه درست کنید و اسم تمام کارهایی که بنظر فرزند شما قابلیت کسب درآمد در آنها وجود دارد را بنویسید. حتی اگر با مواردی مخالف هستید، ابراز نظر منفی را به بعد موکول کنید. اجازه بدهید که در روند بارش فکری، قضاوت یا نظری ارائه نشود.

- یکی از آنها را انتخاب کنید و برای شروع مبلغی به کودک وام بدهید تا  او ملزومات کار  یا اجناس لازم را تهیه کند. با او شرط کنید که وام را باید به شکل اقساط از محل درآمد خود پرداخت کند. پیگیر باشید و قسط ها را به موقع دریافت کنید.

- برای فروش بیشتر یا ارائه خدمات بهتر، جلسه طوفان فکری برگزار کنید. به کودکتان کمک کنید که به روش های خلاقی که منجر به درآمد بالاتری می شود فکر کند.

بازارچه های کسب و کار

اگر کودک خلاقی دارید که توانایی خلق کردن و ساختن دارد، در صورتی که کاردستی ها و نقاشی های جالبی درست می کند و یا هر اثر دیگری که بنظر شما خلاقانه است، به او پیشنهاد برگزاری یک بازارچه از محصولات دست ساز او را بدهید. می توانید از سایر دوستان او نیز دعوت کنید که چنانچه کالا یا خدمتی برای ارائه دارند، در بازارچه شرکت کنند. کسب درآمد از حاصل دسترنج خود، برای کودکان بسیار لذت بخش و برانگیزاننده است. در چنین مواقعی کودکان اصول فروش و برخورد با مشتری را می آموزند.

برای پول تو جیبی کودک یک حد قائل باشید و فرصت بدهید که کودک برای نیازهایی که فراتر از پول تو جیبی اش است، خودش فکر کند و راهی بیندیشد. اگر زمانی حس کردید که کودک پول ماهانه یا هفتگی خودش را درست مدیریت نکرده است، می توانید برای او موقعیت هایی ایجاد کنید که در ازاء ارائه خدمتی، از شما یا دیگران پول دریافت کند.. مثلا کمک به خانه تکانی قبل از عید را بعنوان کارهای قابل درآمدزایی مطرح کنید و بگذارید برای کسب آن درآمد زحمت بکشد و فکر کند.

اگر با این قضیه مشکلی ندارید که فرزندتان برای کسی کاری انجام دهد و در ازای آن پول دریافت کند، فامیل نزدیک و دوستان گزینه های مناسبی برای افزایش دامنه تعاملات اقتصادی کودک شما هستند. می توانید با آنها هماهنگ شوید و چنانچه در انجام کارهایی نیاز به کمک دارند که در حد توان کودک شماست و حاضرند برای آن پول پرداخت کنند، اجازه بدهید کودک شما آنها را به انجام برساند.

سرمایه گذاری امروز، سود فردا

اگر تا کودکان شما خردسال هستند بر روی آموزش های مالی آنها سرمایه گذاری کنید و به آنها قوانین حاکم بر فضای کسب و کار را بیاموزید، در ه
اوایل جوانی آنها را  با خیالی آسوده به بازار کار روانه می کنید. کودکانی که بازار را پیش از ورود جدی به آن تجربه کرده اند، اغلب خلاق تر، جسورتر و خوش بکرتر هستند و در مشکلات مالی آینده خود خلاقیت بیشتری نشان می دهند. این کودکان احتمال آنکه ایده های منجر به موفقیت ارائه دهند، برایشان بالاتر است، چرا که قبلا با راههای منتهی به شکست تا حدی آشنا شده اند. از طرف دیگر هنگامی که کودک از بچگی با بازار اقتصادی آشنا می شود، در هنگام جوانی تجارب بیشتری دارد که می تواند از آنها استفاده خلاقانه تری بکند نسبت به کودکی که با رسیدن به جوانی تازه می خواهد تجربه کردن را آغاز کند.


مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12