کد خبر : 204414
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 15:34
تعداد بازدید : 1107

کنجکاوی کودک: دریچه ای به اندیشه خلاق

کنجکاوی یکی از راههایی است که کودک به کمک آن می تواند به دنیای خلاقیت وارد شود.


کنجکاوی یکی از نعمت های خداوندی است که اگر بخواهیم منصفانه در مورد آن نظر دهیم، بدون شک  نیروی  محرکه بشر برای پیشرفت است. انسان با نیروی کنجکاوی به دنیا می آید و همین نیرو او را به تکاپو وامیدارد تا برای کشف جهان پیرامون خودش، به کنکاش و جستجو بپردازد. سفر به این دنیا برای کودک، یک ماجراجویی به سرزمین ناشناخته ها است و میل به دانستن، باعث میشود که  که او به هر جا سرک بکشد و سعی کند از هر چیزی سر در بیاورد.

کنجکاوی را دانشمندان زیادی از زاویای متعددی بررسی کرده اند. در روانشناسی مثبت گرا، مارتین سلیگمن،  معتقد است که کسانی که کنجکاو هستند انگیزه درونی بسیار قویی دارند و برای روبه رو شدن با افراد و ایده های جدید بسیار مشتاقند. این افراد به همین دلیل اغلب شاد هستند و به ندرت دچار کسالت می شوند. این افراد اغلب زود با دیگران آشنا می شوند و در هر رابطه دوستانه ای موجب انبساط خاطر طرف مقابل هستند.

کنجکاوی در همه افراد وجود دارد ، ولی درجه آن متفاوت است. عده ای  فقط در یک حوزه خاص  کنجکاوند و برخی دیگر در همه زمینه ها مشتاق دانستن هستند. رفتار انسانها در برابر احساس کنجکاوی نیز با هم فرق دارد. بعضی از انسانها با کنجکاوی کاملا تحریک می شوند و دست به اقدامی برای ارضا کنجکاوی خود می زنند، اما بعضی دیگر، پس از کنجکاو شدن زیاد پیگیر احساس خود نمی گردند و آن را فراموش می کنند. افراد دیگر معمولا در میانه این دو حد قرار می گیرند.

یکی از مزایای بزرگ کنجکاو بودن این است که به هوش و مهارت حل مساله  افراد مربوط می شود. افراد کنجکاو با تفحص در جهان و محیط اطراف خود، به تجربیات خلاقانه ای دست می زنند و در واقع این کنجکاوی است که به غنای زندگی آنها می افزاید. رابطه کنجکاوی و هوش نیز به مقدار فعالیت مغز بر می گردد. افراد کنجکاو ذهن بسیار فعالی دارند و فعالیت بیشتر مغز مترادف هوش بیشتر است.

رابطه کنجکاوی و خلاقیت، بسیار تنگاتنگ و در هم تنیده است. کنجکاوی به طرح مساله و حل آن می انجامد و خلاقیت هنر حل کردن آن مسائل است. هر چه ما مسائل بیشتری برای حل کردن در اختیار ذهن بگذاریم، احتمال اینکه پاسخ خلاقانه ای شکل بگیرد، افزایش می یابد.  اگر کنجکاوی را از انسان بگیرند، هیچ  کیفیت جدیدی به زندگی فرد افزوده نمی شود. 

اگر تمایل به داشتن کودکی خلاق دارید، سعی کنید در ابتدای امر تکلیف خود را با کنجکاوی های او مشخص کنید. آیا از آن دسته والدینی هستید که حوصله سوالات پشت سر هم کودک را ندارند و برای هر سوال به او پرخاش می کنید که :" وای چقدر سوال می پرسی!"، شاید بهتر باشد که زیاد برای خلاقیت سرمایه گذاری نکنید. چون هنگامی که ما چند سوال جدید را تاب نمی آوریم، چگونه ایده های جدید را طاقت آورده و می پذیریم؟ بر عکس اگر جزو پدران و مادرانی هستید که به سوالات کودک با صبوری پاسخ می دهند و برای کشف پاسخ هایی که بلد نیستند، با کودک همراه می شوند، می توان این نوید را داد که تقویت کنجکاوی کودک تان می تواند راه را برای بروز خلاقیت هموار کند.

دام کنجکاوی

در کنار کنجکاوی، مهارت دیگری نیز مورد نیاز است، که اگر نباشد ممکن است کنجکاوی بیشتر دردسر آفرین و مخرب باشد. این مهارت مهم ، قضاوت و ارزیابی نوع و شیوه کنجکاوی است . اینکه ما تشخیص دهیم که کدام کنجکاوی ها احتمال دارد به ضررمان تمام شود و یا برایمان خطرناک باشد، مهارتی است که باید داشته باشیم. علاوه بر آن دانستن قواعد و نورم های اجتماعی نیز واجب و حیاتی است. گاه کنجکاوی کردن، ممکن است تجاوز به حریم افراد یا دستاوردهای آنها باشد. حتی در ادیان مختلف سفارش شده است که مراقب باشید که تجسس نکنید.  علت اینکه گاهی کنجکاوی کودکان مورد خشم اطرافیان قرار می گیرد، همین نا آشنایی آنها با قوانین عرفی جامعه است. به همین دلیل است که گاه کودکان در جمع سوالی می پرسند که سکوت عجیبی بر جمع حکمفرما می کند.

تقویت کنجکاوی

یکی از راههای تقویت کنجکاوی، پرداختن به چیزی است که واقعا به آن علاقه دارید و از انجام آن لذت می برید. چون ما در مورد علاقمندی های خود بسیار کنجکاویم. میهایلی چیک سنت میهایلی که بخاطر نظریه غرق شدگی ذهنی بسیار معروف است، از پایه گذاران روان شناسی مثبت گراست. او معتقد است که علاقه به کاری که انجام می دهیم باعث حالت فلو یا غرق شدگی می شود. در این حالت زمان را فراموش کرده و غرق لذت از انجام کار هستید. او معتقد است که این حالت تنها زمانی رخ می دهد که شما کاملا بر چیزی " متمرکز" باشید. این حالت تمرکز کامل فقط در کارهایی رخ می دهد که به آنها علاق مندیم و کنجکاویم در مورد آن بیشتر بدانیم. پس اگر به دنبال تقویت حس کنجکاوی در خود یا کودکتان هستید توصیه فردی مانتد میهایلی چیک سنت میهایلی را جدی بگیرید


مولف و گرداورنده : نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12