کد خبر : 204412
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 15:16
تعداد بازدید : 1364

فواید فعالیت های آشپزخانه ای کودکان

والدین خلاق ورود کودکان به آشپزخانه و فرآیند آشپزی را ممنوع نمی کنند.اگر از آن دسته از پدر و مادرهایی هستید که بطور مداوم به دنبال راههایی هستید که استعدادها، مهارتها و خلاقیت کودک خود را شکوفا کنید و از هر فرصتی برای آموزش او بهره می برید، بهتر است آشپزخانه خود را به چشم یک کلاس درس نگاه کنید. امور روزمره و آشنایی با نحوه انجام آنها، یکی از بخشهای مهم را در آموزش های خانم مونتسوری تشکیل می دهند.  این فعالیت های روزمره نه تنها به توسعه مهارتهای حرکتی بچه ها کمک زیادی می کند ، بلکه مهارتها و فرصتهای دیگری را نیز برای کودک ایجاد می کند.

- خلاقیت و حل مساله

ممکن است آشپزی برای شما یک کار عادی و روتین باشد اما برای فرزند شما کل کارهای خانه و از جمله آشپزخانه و آشپزی یک معما است. ذهن او به شدت درگیر چرایی و چگونگی  انجام کارهاست. کودک شما هنگام آشپزی به هزاران  سوال برخورد می کند که به دنبال یافتن پاسخ آنها است. مثلا چرا باید غذا را روی آتش بگذاریم؟ چرا باید سبزیجات را بشوییم؟ چرا در موقع آشپزی از ظرفهای مختلفی استفاده می کنیم؟ و سوالهای گوناگون دیگری که باید پاسخی برایشان بیابد. در نتیجه اینکه اجازه دهید کودکان در آشپزی شما را همراهی کنند، مهارت حل مساله در آنها تقویت شده و به تبع آن خلاقیت آنها از این مهارت متاثر می شود. در سنین کم ممکن است نتایج آن را نبینید اما همین تمرین ذهنی سوال- یافتن جواب، به روش او در برخورد با مسائل تبدیل شده و احتمال توسعه تفکر خلاق در او بیشتر می شود.

- ریاضی در آشپزخانه

برای کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند آشپزخانه یک کلاس یادگیری ریاضی به زبان ساده است. در هنگام آشپزی با مقوله شمارش آشنا می شوند، اینکه مثلا دو تا تخم مرغ را با یک پیمانه آرد مخلوط کنند و یا سه قاشق روغن را به مایه خمیر بیفزایند. مفهوم کسرها را به سادگی می توانید در آشپزخانه با نصف کردن یا دو برابر کردن مواد لازم در دستور پخت، به آنها یاد دهید. پیمانه های شیرینی پزی برای این منظور گزینه بسیار مناسبی هستند.

- علوم در آشپزخانه

یکی از جاهایی که کودکان را می توان به راحتی با مفاهیم ساده علمی آشنا کرد، آشپزخانه است. مفاهیمی مانند جوشیدن را با تهیه مثلا آب جوش برای تهیه ژله می توان به او یاد داد. آشنایی با بخار آب، دما و حرارت را نیز می توان به کودک معرفی کرد. با آب کردن کره در ظرف مفهوم ذوب شدن را به او آموزش می دهید و وقتی آب را به او می دهید تا در فریزر قرار دهد با پدیده انجماد آشنا می شود. کارکرد دستورالعمل را با دستورهای پخت به او یاد می دهید و فرزند شما متوجه می شود که تغییر در دستور پخت یا ترتیب انجام کارها، ممکن است به نتیجه متفاوتی ختم شود.

- مهارتهای زندگی روزمره

کودکان امروزی به دلیل سبک زندگی یا شاغل بودن والدین، کمتر انجام امور روزمره را شاهد هستند و در نتیجه در این زمینه یادگیری کمی دارند. در سالهای اولیه که کودکان با تقلید از بزرگترهایشان نحوه انجام کارها را می آموزند، بردن آنها به آشپزخانه و شرکت دادن آنها در آشپزی، به آنها کمک می کند که برخی از مهارتهایی که در زندگی روزمره ممکن است به آن نیاز پیدا کنند را بیاموزند.ورود بیش از حد غذاهای فست فودی به لیست غذاهای مصرفی خانواده ها و به تبع آن کودکان، این فرصت را از بسیاری از بچه ها سلب کرده است. فرصت آشپزی  با فرزند، گاهی کمک می کند که غذایی خانگی طبخ شود و همه اعضای خانواده از مزایای آن لذت ببرند.

- تقویت اعتماد به نفس

هر چه بیشتر کودکان درگیر فعالیتهای فیزیکی شوند و در آن کارها به موفقیت برسند،  از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار خواهند شد. کودکان با دستاوردهایی که کسب می کنند باور می کنند که از پس کارها بر می آیند. هنگامی که کودک با مادر یا پدر خود مثلا کیک یا غذا می پزد و می تواند سر میز نتیجه تلاش خود را ببیند، این  باعث می شود که نسبت به خودش احساس مثبت و توانمندی داشته باشد.

- تقویت رابطه والدین- فرزندی

وقت هایی که شما با فرزندتان می گذرانید علاوه بر تمام محاسن گفته شده یک نتیجه بسیار ارزشمندتر دارد و آن این است که شما با این کار به تحکیم رابطه خود با فرزندتان کمک می کنید. حس همکاری و صمیمیت بین شما و فرزندتان در آشپزخانه، شما را به یکدیگر نزدیکتر می کند و احساس محبت کودک به شما را افزایش می دهد. این حس برای تمام عناصر رشدی  اعم از ذهنی، اجتماعی و بدنی او لازم و ضروری است.
بسیاری از اوقات مادران اجازه ورود بچه ها به آشپزخانه را نمی دهند چرا که آنجا را محل خطرناکی برای کودک می دانند. اگر کودک خلاق و کنجکاوی می خواهید، بهتر است آشپزخانه را نیز مانند دیگر جاهای خانه ایمن سازی کرده و برای فعالیت او باز بگذارید. بسیاری از علایق بزرگسالی انسانها در کودکی آنها شکل می گیرد. کودکانی که از امور روزمره کنار گذاشته می شوند، احتمال اینکه بعدا در خانه تمایل به همکاری با سایر اعضای خانواده را داشته باشند، برایشان کمتر است چرا که هرگز در انجام آنها مشارکت داده نشده اند.

مولف و گرد آورنده : نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12