کد خبر : 203959
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1395 14:1
تعداد بازدید : 1027

تاثیر عواطف و خلق و خو بر خلاقیت

اگر کودکان را به عنوان موجوداتی صاحب فکر بشناسیم، باید بپذیریم که عواطف و احساسات او نیز بر خلاقیت او تاثیرگذار است.


بیشتر کسانی که در مورد خلاقیت مطالعه و تحقیق می کنند، این کار را با تمرکز بر حوزه های شناختی خلاقیت انجام می دهند. در حالیکه کودک صاحب عواطف و احساسات است و علاوه بر دایره شناختی او، خلق و خو نیز بر تفکر خلاق او اثرگذار است. در واقع ورود احساسات و عواطف کودک به دایره تفکر او منجر به تغییرات و تاثیرات شگفتی می شود که قابل نا دیده گرفتن نیستند.

برخی از محققان معتقدند که اگر خلاقیت را یک توانایی درونی فرض بگیریم، انسان یا این توانایی را دارد و یا ندارد. بنابراین شاید فرآیند تفکر خلاق بسیار پیچیده باشد اما خود خلاقیت یک مقوله مرموز و غیرقابل ورود نیست. به عنوان مثال کاروترز معتقد است که حتی هنگامی که شما در مورد چیزی خیالپردازی می کنید، این تفکر خلاق شما است که در حال فعالیت است. فرآیند تفکر انسان طوری است که می تواند این کار را هم برای مقاصد مهم به کار بیندازد و هم به دلایل نامشخص ذهن را به جاهای مختلفی رهسپار کند و چون اغلب تفکر در بخش ناخودآگاه ذهن  در تکاپو است، می توان خلاقیت را نیز به همین بخش ناخودآگاه تفکر نسبت داد. گاهی عواطف و احساسات ، خودشان دلیل تفکر هستند و اگر این موضوع را بپذیریم، می توانیم نتیجه بگیریم که تفکر خلاق نیز به عنوان نمونه ای از تفکر می تواند از عواطف و احساسات تاثیرات عمیقی بپذیرد. بنابراین کسانی که در حوزه توسعه خلاقیت کودکان فعالیت می کنند، می توانند با تمرکز و توجه به احساس کودکان، به رشد خلاقیت در او کمک کنند.
عواطف و احساسات در انسان، در واقع ارزیابی است که او از جهان پیرامون خود انجام می دهد تا متناسب با احساست خود ، کاری را انجام دهد که در نهایت موجبات راحتی او را فراهم آورد. احساسات متعدد نظیر ترس که برای دفاع از بقا فرد بوجود می آیند، واکنش های سریعی هستند که معمولا از خودآگاه فرد شکل نمی گیرند. در مقابل خلق و خوی یک انسان یک حالت نسبتا طولانی مدت است و بر خلاف واکنش های حسی نظیر ترس که گذرا و سریع هستند، می توانند ماهها و حتی سالها دوام داشته باشند.

روانشناسانی نظیر آدلر، عواطف و احساسات را شکل دهنده انگیزه در فرد می دانند ، چرا که این انگیزه مقدار درگیر شدن فرد را در کارهای خلاقانه نشان می دهد. به همین دلیل است که برای کسانی خلق و خوی مثبتی دارند، علاقه و لذت بردن از انجام کار بسیار اهمیت دارد و کسانی که خلق و خوی منفی دارند، بیشتر اهمیت کار و کیفیت خروجی آن را مورد توجه قرار می دهند. در افرادی که احساسات مثبت دارند، فاکتور " رضایت" جایگاه بالایی دارد و همین فاکتور آنها را به تلاش برای یافتن راه حل های احتمالی برای یک مساله خاص، تشویق می کند، بخصوص راه حل هایی که این حس رضایتمندی را در آنها تقویت می کند.  در مقابل، افراد با خلق و خوی منفی بر موفقیت تاکید دارند . برای این دسته کنترل تمام کارها برای رسیدن به موفقیت، در آنها ایجاد استرس، فشار و اضطراب می کند. بنابراین حتی یک مقایسه بر اساس خلق و خو، نشان می دهد که گروه دوم بیشتر درگیر موانع خلاقیت هستند و تفکر خلاق برای شکل گیری در آنها از سدهای زیادتری باید عبور کند، در حالیکه خلق و خوی مثبت برای یافتن راههای جدید آماده تر و مستعدتر است.

مهارتهای حل مساله در افرادی که خلق و خوی منفی دارند ، بیشتر بر گردآوری اطلاعات متمرکز است و آنها برای رسیدن به یک راه حل احتمالی، سعی بر آن دارند که بیشترین شواهد و دلایل را برای تصمیم گیری صحیح بیابند. در حالیکه یافتن استراتژی برای حل مساله فرآیند متفاوتی دارد. خلق و خوی منفی همیشه هم با خلاقیت در تضاد نیست.گاهی برعکس، احساسات منفی خلاقیت بیشتری را سبب می شوند. به عنوان مثال کسانی که از نظر اجتماعی، رانده می شوند، گاه در شرایط ناراحتی و استیصال به راه حل های خلاقانه ای برای حل مشکلات خود نائل می آیند.

با توجه به آنچه که گفته شد، ایجاد عواطفی که منجر به خلق و خوی مثبت در شاگردان و کودکان شود، بیشتر برای شکوفایی تفکر خلاق در آنها لازم و ضروری است. بدیهی است که کودکان به طرق متفاوتی از یکدیگر ، احساسات مثبت و منفی در آنها شکل می گیرد. به همین دلیل شناخت کودک و حوزه علاقمندی او می تواند به مربیان او برای کمک به ایجاد احساسات مثبت در کودک، کمک زیاد کند. در واقع یکی از دلایلی که روانشناسان حالت فلو یا غرق شدگی ذهنی را با خلاقیت گره می زنند ، این است که افراد در هنگام انجام کارهای مورد علاقه شان بیشتر به این حالت دست می یابند و انجام کارهای مورد علاقه به دلیل ایجاد حس و حال مثبت، انگیزه فرد را تقویت می کنند. یعنی فرد برای انجام آنها به یک نیروی بیرونی نیاز نداشته و خودش شروع کننده بسیار خوبی است. به همین دلیل هر چه در برنامه روزانه کودک، فعالیتهایی قرار دهید که به آنها علاقمند است، رشد خلاقیت در او کمک زیادی کرده اید.

مولف و گرداورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12