کد خبر : 203628
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 14:54
تعداد بازدید : 8857

ایده های خلاقانه برای نظم دادن به اتاق کودک

می توانید با شیوه های خلاقانه ای نظم را به اتاق کودک خود دعوت کنید.تمام فضای خانه، از اتاق نشیمن گرفته تا آشپزخانه، اتاقها و ... را اسباب بازی های مختلف پر کرده اند. تکه های ریزی که گاه به پای اهالی خانه فرو می روند و داد و فریاد آنها را بلند می کند. زیر هر مبل و کمد، کوسن یا رومیزی یک قطعه کنده شده، شکسته یا جا مانده از اسباب بازی های بچه توجه آدم را بخودش جلب می کند. اتاق خود کودک که یک فاجعه تمام عیار است. کوهی از اسباب بازی در میانه اتاق رها شده است و تمام محتویات کشوها اعم از جوراب، لباس، کلاه و ... کف زمین ولو شده اند. پتوها و ملحفه ها بصورت گلوله شده در گوشه تخت افتاده اند و در میان این حجم عظیم از بی نظمی یک کودک شیرین و شیطان نشسته است که با هیچکدام از آنچه که روی زمین ریخته است کاری ندارد. کافی است به سمت یکی از اسباب بازی ها بروید و بخواهید آن را جمع کنید که جیغ و فریاد بچه بلند می شود و اعتراض می کند که چرا می خواهید آن اسباب بازی را جمع کنید. در این جور مواقع فقط احساس عجز و ناتوانی بر والدین و بخصوص مادران حاکم می شود که قابل وصف نیست.

اگر بچه نداشته باشید، تجسم صحنه بالا کار دشواری است. اما این وضعیت تقریبا برای بسیاری از مادران صحنه کاملا آشنایی است و هر روز و هر لحظه شاهد آن هستند. چه باید کرد؟ آیا باید صبر پیشه کرد  و چشم را به دیدن این آشوب عادت داد و منتظر روزی ماند که بچه ها بزرگ شوند  تا یاد بگیرند که وسایل خود را نظم دهند یا اینکه راهی وجود دارد که در عین توجه به نیاز کودک، نظم را به فضای خانه و اتاق کودک وارد کرد؟

به نظر نگارنده با ترفندهای ساده و خلاقانه ای می شود کودک را با مفهوم نظم آشنا کرد و با وضع قوانینی منظم بودن را تثبیت کرد. در زیر به چند مورد می پردازیم

1- از کارتن های مواد غذایی جعبه های فانتزی بسازید.

بسیاری از بچه ها این روزها اسباب بازی های متنوعی دارند که گاه به دلیل کم بودن فضاهای کمد و دراورها، کف اتاق کودک چیده می شوند. این چیدمان کف اتاق هم  به بی نظمی بیشتر دامن می زند و هم اینکه احتمال پخش و پلا شدن آنها توسط کودکان زیاد است. بخصوص اگر کودک نوپای کنجکاوی دارید، احتمال سرک کشیدن او به هر گوشه اتاق است.  می توانید مقداری پارچه های فانتزی ، نخ قیطانی و چسب حرارتی تهیه کنید. از کارتن هایی که سوپرمارکت ها دور می ریزند تعدادی تهیه کنید و به کمک پارچه و چسب و نخ آنها را به زیبایی تزیین کنید و آن را  تبدیل به یک جعبه نگهداری اسباب بازی کنید. این کار را می توانید به یک تمرین خلاقانه برای استفاده از مواد دور ریز کنید.

2- تعدادی سبد ارزان قیمت تهیه کنید.

اگر وقت ساختن جعبه های فانتزی را ندارید می توانید از پلاستیک فروشی ها سبدهای رنگی خریداری کنید. سعی کنید سبد را حتما در رنگهای متنوعی خریداری کنید تا بتوانید جمع کردن اسباب بازی ها را برای کودک به یک بازی رنگی تبدیل کنید.

3- مقداری پارچه نمدی رنگی تهیه کنید.

با پارچه های نمدی رنگی یا هر پارچه دیگری که در دسترس دارید، عدد های فارسی یا انگلیسی را بسازید. این اعداد قرار است بر روی سبد ها یا کارتن های فانتزی شما نصب گردند.

روش کار

گام اول: اسباب بازی های کودک را طبقه بندی کنید. مثلا عروسکها، ماشین ها، لگوها و ... هر کدام در یک دسته قرار می گیرند. می توانید  کمی خلاق تر عمل کنید و مثلا  دسته بندی را بر اساس رنگ اسباب بازی ها انجام دهید. برای این کار اگر کودک به سنی رسیده است که با او مشورت کنید، نظر او را نیز جویا شوید.

گام دوم: بعد از دسته بندی اسباب بازی ها در سبد یا جعبه، روی هر کدام یک شماره از اعداد فانتزی را که ساخته اید نصب کنید، مثلا سبد شماره یک، جعبه شماره 2 و ....

گام سوم: اگر کمد دیواری دارید آنها را در فضای کمد جا دهید . در صورتی که کمد دیواری ندارید، میخ های رنگی و جالب درست کنید و جعبه ها را در ارتفاع مناسبی از دیوار و در جایی غیر از بالای تخت کودک، ثابت و نصب کنید.

گام چهارم: برای استفاده از هر سبد یا جعبه قانون بگذارید. مثلا  در شروع روز بپرسید که دوست دارد با  اسباب بازی های کدام جعبه بازی کند. محتویات و شماره را بگویید و سپس دو انتخاب به کودک دهید. کودکان بین دو گزینه راحت تر انتخاب می کنند. قانون دیگر می تواند این باشد که تا اسباب بازی سبد  مثلا شماره یک از کف اتاق جمع نشده است، سبد شماره 3 نمی تواند بیاید. روی حرف خود بایستید و قاطع باشید.


مولف و گرداورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12