کد خبر : 203627
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 14:47
تعداد بازدید : 1531

آیا فرزند شما حساس است؟

کودکان حساس نقاط قوتی دارند که قابل توجه اند.
برخی از والدین از اینکه کودک آنها بیش از حد حساس است، ابراز نگرانی و گاه ناراحتی می کنند. آنها گلایه می کنند که فرزندشان به جزییات زیادی توجه می کند و به مسائل مختلف واکنش های سریع و تندی نشان می دهند. بسیار زود رنج هستند و به نظر می رسد هر چیزی می تواند آنها را ناراحت، هیجانی یا عصبی کند. کودکان حساس نسبت به محیط اطراف خود بسیار دقت دارند و هر صدا، بو، نور و ... می تواند آنها را به واکنش وادارد.

اگر کودکی دارید که برخی از ویژگیهای بالا را دارد، احتمالا شما هم فرزندی حساس دارید. بر خلاف ذهنیت عموم مردم که حساسیت را یک مشکل یا عیب می دانند، با توجه به ویژگی هایی که افراد حساس دارند، بیشتر می شود آن را یک هدیه الهی دانست که کودک با آن زاده شده است.  اغلب طوری راجع به حساس بودن بحث می شود که انگار یک بیماری لاعلاج است، اما افرادی که حساسیت بالایی دارند اغلب از قوای ذهنی، احساسی و عاطفی بالاتری برخوردار هستند. بنابراین با اینکه حساس بودن کودک گاه برای اطرافیان او آزاردهنده است، اما اگر به نقاط قوت این نوع از کودکان دقت شود، شاید  در ذهن خودمان احساس آرامش را تجربه کنیم. برخی از ویژگی های مثبت کودکان حساس عبارتند از :

خلاق بودن

کودکان حساس اغلب اوقات دارای تخیل بسیار خوبی هستند که باعث می شود آنها بسیار خلاق عمل کنند و از روحیه هنری  بالایی بهره مند  باشند. کودک حساس بسیار به فرآیندها دقت می کند و چون نسبت به موارد آزار دهنده سریعتر واکنش نشان می دهد، سریعتر در صدد رسیدن به ایده بهتر بر می آید. اگر به کودکان حساسی که دور و بر خود می شناسید، دقت کنید بسیاری از آنها در زمینه های هنری علاقه ذاتی دارند، در آنها توانایی بالقوه دارند و در صورت آموزش آنها در زمینه هنری به راحتی می توانند از همسالان خود پیش بگیرند.

برای تقویت خلاقیت در کودکان حساس، به آنها فضا و مکان لازم را بدهید تا آزمون و خطا کنند. حساسیت کودک ممکن است باعث شود که او سریعتر به محدودیت ها واکنش منفی نشان دهد، چرا که آنها اغلب نمی توانند فشار زیادی را تحمل کنند. باز بودن فضای آموزش کودکان بسیار حساس ،منجر به توسعه و شکوفایی خلاقیت آنها می شود. ممکن است آنها زیاد با اینکه فعالیتی را بطور دسته جمعی انجام دهند، راحت نباشند. پس به آنها فشار نیاورید که حتما با همسالان خودشان کاری را انجام دهند. اگر تنهایی را ترجیح می دهند، به این انتخاب احترام بگذارید.

وجدان

کودکان حساس بخاطر احساسات قوی که دارند بسیار نسبت به عواطف و احساس دیگران حساس هستند. آنها هوش هیجانی نسبتا بالا و توانایی زیادی برای درک دیگران از نظر احساسی دارند. اگر به رفتارهای اجتماعی کودکان حساس دقت کنید، متوجه می شوید که آنها  کمتر از دیگران باعث رنجش و ناراحتی دیگران می شوند و معمولا با افراد دیگر بسیار منصفانه و با وجدان رفتار می کنند. حقوق دیگران را بهتر از سایر کودکان به رسمیت شناخته و به آن احترام می گذارند. کودکان حساس، در بین  دیگران معمولا به صفاتی نظیر مهربان و با ملاحظه شناخته می شوند.

مهارت قصه گویی

کودکان حساس بخاطر توجه به جزییات، بسیار در توصیف کردن توانا هستند. آنها می توانند یک خاطره یا فیلم را با تمام جزییات تعریف کنند و شما احساس کنید که خودتان بطور مستقیم آنجا بوده اید.  اغلب این کودکان مهارت توصیف کردن خود را با خلاقیت و تخیل خود همراه کرده و داستانهای جالبی نقل می کنند. اگر کودک شما نیز این مهارت را دارد می توانید با تقویت این توانایی آن را به یک مهارت تبدیل کنید. کودکان حساس اغلب در درس انشا و ادبیات بسیار قوی هستند، می توانید برای کمک به شکوفایی این استعداد آنها را در کلاسهای قصه نویسی و نمایشنامه نویسی ثبت نام کنید تا در این زمینه رشد و پیشرفت کنند.

یک دوست خوب

کودکان حساس بخاطر روحیه لطیف خود، توانایی نزدیک شدن به دیگران را دارند و چون نسبت به احساسات دیگران با ملاحظه هستند، اغلب هم خودشان دوستان بسیار خوبی هستند و هم دوستهای خوبی پیدا می کنند. آنها بسیار با احتیاط هستند و اگر خواهر و برادری داشته باشند، بسیار در برابر آنها احساس مسوولیت و وظیفه می کنند. کودکان حساس در تشخیص نیاز دیگران قوی هستند و علاقه دارند که آن نیاز را برآورده کنند. بنابراین اگر کودک شما چنین ویژگی دارد، می توانید برای تقویت این مهارت ، موقعیت های ارتباطی فراهم کنید که در آن کودکتان به تعامل با دیگران بپردازد. مثلا در گردهمایی های مدرسه شرکت کنید و کودکتان را تشویق کنید که چنانچه فعالیتی گروهی در مدرسه قرار است انجام شود، آنها نیز در آن کار فعالانه شرکت کنند.

همدلی

کودکان حساس خیلی راحت می توانند خودشان را جای بقیه بگذارند و از دریچه نگاه فرد مقابل به موضوع نگاه کنند.  این همدلی در روابط اجتماعی او به فرزند شما ابتکار عمل می دهد تا به انسانها نزدیک شود. با توجه به اینکه همدلی یکی از مولفه های کلیدی در هوش عاطفی است، می توانید  با آموختن مهارتهای مرتبط به هوش هیجانی او را در شناسایی عواطف و احساس خودش یاری کنید.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12