کد خبر : 203464
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1395 10:58
تعداد بازدید : 896

تقویت خلاقیت

چند روش برای تقویت خلاقیت کودکان که در خانه به راحتی قابل انجام دادن هستند.

 اگر خلاق باشید، برای تقویت خلاقیت در کودکان راههای بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است  حتی در تصور نگنجند. بچه ها از نظر علاقه و ذائقه بسیار با یکدیگر متفاوتند و همین تفاوتها می تواند روش های والدین را از یکدیگر متمایز کند. برخی کودکان فیزیکی هستند و با بازیهای پر تحرک بسیار بیشتر سرگرم می شوند ، در نتیجه دست پدر و مادر برای بازی های خلاق باز است تا به کمک آنها ایده پردازی را در کودکشان تقویت کنند. عده ای دیگر ذهنی هستند و از انجام بازی های فکری لذت بیشتری می برند. برای این دسته نیز فعالیت های سرگرم کننده به وفور وجود دارد.  بنابراین مهم نیست که کودک شما چه سبک فعالیت هایی را ترجیح می دهد، بلکه این نکته که شما چگونه فعالیت ها را برنامه ریزی می کنید که متناسب با نیاز و علاقه کودک باشد، حائز اهمیت است.

تا کنون بی شک مطالعات زیادی برای تقویت خلاقیت کودک خود انجام داده اید و همینکه در حال خواندن این مطلب هستید نشان می دهد که این موضوع جزو دغدغه های شما است. در اینجا به چند پیشنهاد برای انجام فعالیتهایی که به توسعه ذهنی کودک کمک میکنند، پرداخته می شود.

کتابچه های خلاقیت

کودکان برای آشنایی با مهارت حل مساله، باید ذهنشان به فرآیند یافتن جواب عادت داده شود.  جدول ها، سودوکو و تست های بازی و ریاضی انتخابی بسیار عالی برای نوجوانان هستند. این گونه سرگرمی ها، فقط جنبه پر کردن وقت ندارند. در عوض بخش تحلیلی ذهن کودک را درگیر کرده و باعث می شود که او قدرت آنالیز ذهنی خود را گسترش دهد. در بحث تفکر واگرا و خلاقیت، گفته شد که هنگامی که ذهن به ایده های بسیاری  فکر کرد، باید بتواند آنها را مورد ارزیابی قرار دهد. به عبارت دیگر تنها تفکر واگرا نیست که خلاقیت را شکل می دهد، بلکه تحلیل و همگرایی نیز بخش دیگری از آن را می سازد. این فعالیت ها هر دو تمرین واگرایی و همگرایی را در خود می توانند داشته باشد. ابتدا جوابهای احتمالی  به ذهن آمده و سپس مورد ارزیابی منطقی قرار می گیرند.

از اینترنت یا مجلات گوناگون، سودوکو، ماز، جدول و بازی و ریاضی پیدا کرده و آنها به شکل کاغذی  در یک زونکن جمع کنید. این دفترچه خلاقیت را در اختیاز کودکان قرار دهید تا با انتخاب هر کدام که دلخواه اوست، مشغول شود. گاهی کودکان چنان به این حل کردن جدول یا سودوکو علاقمند می شوند که کاملا در آنها مهارت کسب می کنند. دیده شده است که برخی نوجوانان در سطوح بالا خودشان قادر به طراحی مثلا سودوکو و جدول برای دوستانشان هستند.

دقت کنید که کوییزها را متناسب با سن فرزند خود انتخاب کنید. مثلا برای خردسالان بیشتر ماز و جورچین انتخاب کنید و برای نوجوانان ، انواعی که نیاز به حافظه کوتاه مدت نیز دارند، بسیار مفید هستند.

به کودکتان یک دوربین عکاسی ارزان قیمت بدهید.

آیا تا به حال زانو زده اید، بطوریکه که هم قد فرزند خردسالتان شوید و سپس از ارتفاعی که او جهان را می بیند، به اطرافتان نگاهی انداخته اید؟ تجربه بسیار کم نظیری است که بتوانید از دریچه نگاه فرزندتان به دنیا نگاه کنید. یک دوربین عکاسی ارزان قیمت، به راحتی می تواند شما را به این مهمانی زیبا و دل انگیز از چیزهایی ببرد که برای او جالب و جذاب هستند. کافیست بعدا به عکسهایی که او انداخته است نگاه کنید که ببینید چقدر چیزها را متفاوت می بیند. ممکن است حتی گاهی نتوانید در عکسهای او به راحتی تشخیص دهید که مثلا این عکس منزل شما است یا عکسی است که در خانه دوستش انداخته است.

بخش بزرگی از تمرین خلاقیت، تمرین متفاوت دیدن است. این تجربه به شما کمک می کند که بهتر کودک خود و مسائلی که توجهش را بخود معطوف می کنند را بشناسید. گاهی در عکسهای او می توانید علت کسالت، هیجان و کنجکاوی  های او را  درک کنید. در ارتفاع نگاه او، ممکن است همه چیز پر رمز و راز و عجیب و غریب بنظر برسد. جهان برای او مثل یک معما است که او دوست دارد از آن سر در بیاورد و آن را کشف کند.

پازل های جیگسا یا پازل های با قطعات زیاد

پازل هایی که قطعات ریز دارند و یک شکل واحد را تشکیل می دهند، گزینه خوبی برای تقویت مهارت حل مساله در کودکان هستند. این پازل ها به کودکان کمک می کنند که یک شکل را هم بطور کلی مجسم کنند و هم بتوانند آنرا در عین اینکه به تکه های ریزی تبدیل شده است، از نو بازسازی کنند. گاهی کودکان یک پازل را بارها و بارها از نو می چینند و در همین فرآیند حل پازل به استراتژی های جالبی برای حل سریعتر پازل دست می یابند که بسیار خلاقانه هستند. بنابراین از سنین کم برای کودک خود، انواع پازل بخصوص مدل های جیگسا را خریداری کنید. حل کردن پازل یک تمرین عالی برای تقویت خلاقیت در کودکان است.

بازی با کلمات

برای توسعه خلاقیت کلامی در کودکتان می توانید از بازیهایی که بر اساس کلمات طراحی شده اند بهره ببرید. جدول کلمات متقاطع یا اسکرابل، برخی از نمونه های این بازیها هستند. حتی می توانید به کمک فرهنگ لغات خودتان یک نمونه آن را با فرزندتان طراحی کرده و بسازید. اگر فرزند شما کم سن و سال است، می توانید کلمه را به جای حروف قرار داده و کلمه بازی کنید. به این ترتیب که مثلا با شکل مربوط به هر واژه و خود کلمات، جورچین بازی کنید. مثلا کلمه مربوط به هر تصویر را با آن مرتبط کنید. برای کودکان بزرگسال حتی می توانید برای کمک به توسعه دایره لغات از کلمات جدیدی استفاده کنید.


مولف و گرداورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12